Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (496) Data wydania: 11.05.10

Ruszył Wodzisławski Festiwal Muzyczny

Po raz drugi w mieście odbędą się koncerty muzyki kameralnej, których inicjatorem jest wybitny gitarzysta – Andrzej Otremba. Z dyrektorem artystycznym festiwalu rozmawialiśmy o początkach imprezy i planach na przyszłość.
Magdalena Szymańska: Skąd pomysł na to, by w Wodzisławiu zorganizować koncerty muzyki klasycznej?
 
Andrzej Otremba: Może to zabrzmi śmiesznie, ale wpadłem na ten pomysł podczas górskiej wyprawy. Pomyślałem sobie, że dawno nic sensownego, jeśli chodzi o wysoką kulturę, nie działo się w Wodzisławiu. I postanowiłem to zmienić. Znacznie wcześniej animatorem podobnych wydarzeń była nieżyjąca już Danuta Węgrzyk. Stwierdziłem, że byłoby dobrze takie tradycje kontynuować.
 
– Jak wspomina pan swój debiut w roli animatora?
 
– Byłem mile zaskoczony frekwencją. Nie przypuszczałem, że Kościół Ewangelicko–Augsburski będzie wypełniony po brzegi. Nikt chyba nie sądził, że pierwsza edycja koncertu muzyki kameralnej – Weekend z Kulturą – spotka się z tak ogromnym zainteresowaniem. Ale to przekonało mnie, że warto taką imprezę powtórzyć.
 
– Muzyka klasyczna to sztuka dla wszystkich?
 
– Myślę, że tak. Zależy mi na tym, by festiwal przyciągał młodych ludzi. Zamierzam walczyć z pokutującymi stereotypami, według których klasyka przeznaczona jest wyłącznie dla starszej widowni. Dla mnie takie podejście do tematu jest porażką i amatorszczyzną. Wodzisławski Festiwal Muzyczny to przedsięwzięcie, które z jednej strony ma młodych twórców promować, a z drugiej przypominać wybitnych muzyków, którzy już wiele osiągnęli. Szczególne jest także miejsce, w którym odbędą się koncerty. Kościół Ewangelicko–Augsburski ma odpowiednie walory akustyczne i tym bardziej jestem wdzięczny, że pastor Daniel Ferek nie tylko umożliwił nam organizację festiwalu w tymże kościele, ale i sam zaangażował się w jego przebieg.
 
– Kogo usłyszymy w tym roku?
 
– Spokojny jestem o poziom artystyczny festiwalu. Gwarantuję, że zaprosiliśmy artystów z najwyższej półki. Wystarczy wspomnieć Marcina Dyllę, którego znam jeszcze z czasów studenckich. Razem występowaliśmy na konkursach. Marcin rozwinął skrzydła i teraz występuje na deskach nie tylko Polski i Europy, ale całego świata. Na jego recitalu po prostu trzeba się pojawić. Sądzę, że także wieczór flamenco z zespołem Duo Soniquete dostarczy sporo wrażeń, jak i występ zespołu Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich atrakcji. O tym, co przygotowaliśmy w ramach festiwalu wypada przekonać się osobiście. Zapewniam, że nie będzie nudno.
 
– Jak wyobraża sobie pan przyszłość festiwalu?
 
– Cóż, moim ideałem, pod względem organizacyjnym i artystycznym, są Mikołowskie Dni Muzyki. Ten festiwal również na początku miał drobne problemy, ale wyszedł z nich obronną ręką. Teraz jest najwspanialszą imprezą na Śląsku. Pojawiają się na nim wybitni muzycy z całego świata. Regularnie pojawia się na nim Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic oraz Krzysztof Penderecki. To ideał, do którego chcę dążyć. Patrząc na listę artystów, myślę, że zaczynamy całkiem dobrze.
 
Magdalena Szymańska