Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (493) Data wydania: 20.04.10

Zadaj pytanie urzędnikom ZUS–u

Chcesz wiedzieć jakie masz prawa względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jakie świadczenia Ci przysługują, jak długo musisz pracować, by otrzymać emeryturę? Zadaj pytanie urzędnikom ZUS, a na naszych łamach otrzymasz odpowiedź. Pytania należy przesyłać na adres nw@nowiny.pl lub telefonicznie pod nr 600 082 301. 
?  Jestem na urlopie bezpłatnym i niestety zaczęłam chorować. Czy dostanę zasiłek chorobowy?
 
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje, gdy spełnione będą dwa warunki: zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego i opłacane w terminie składki. Urlop bezpłatny jest niestety przerwą w czasie której składki nie są płacone i dlatego nie otrzyma Pani zasiłku chorobowego. Natomiast, jeśli skończy się urlop bezpłatny, wróci Pani do pracy i nadal będzie chorowała to zasiłek będzie się należał. 
 
***
 
Urodziłam dziecko, gdy jednocześnie byłam zatrudniona i prowadziłam działalność gospodarczą, z której opłacałam składki. Dowiedziałam się o tzw. abolicji składkowej, proszę mi powiedzieć na czym ona dokładnie polega?
 
Abolicja składkowa dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub przy niej współpracujących, które dodatkowo w okresie 01.1999r. - 08.1999r. pobierały zasiłek macierzyński lub przebywały na urlopie wychowawczym u swojego pracodawcy. Za dorabianie na urlopie macierzyńskim przysługiwać będzie umorzenie składek i odsetek niezależnie od tego, czy zostały opłacone czy nie. Za opłacone będzie się należał zwrot. Z urlopem wychowawczym natomiast będzie inaczej - ZUS umorzy tylko nieopłacone składki i odsetki, tym zaś, którzy uregulowali należności zwróci jedynie odsetki. Poza tym umorzenie nie będzie możliwe, jeśli dana osoba opłacała składki i z tego tytułu  skorzystała ze świadczeń, np. z zasiłku chorobowego lub renty. W związku z tym, do 1 września 2010r. można składać w ZUS wnioski o umorzenie składek, odsetek, opłaty prolongacyjnej i opłaty dodatkowej. Jednak należy pamiętać, aby załączyć do wniosku skorygowane dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe za okres działalności gospodarczej.
 
Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS w Rybniku