Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

imieniny: Bolesława, Juliana, Jana

RSS

Przychodnie mają ciepłą wodę ze słońca

17.11.2009 00:00
Dzięki pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ciepłą wodę w wodzisławskim Zespole Przychodni Specjalistycznych ogrzewa osiem solarów.
Jeszcze niedawno komin na dachu Zespołu Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu kopcił niemiłosiernie. Placówka ogrzewała ciepłą wodę kotłem na koks. Nic dziwnego, że mieszkańcy okolicznych bloków tracili cierpliwość. – Chodzili na skargę do urzędu, filmowali nawet kamerami zadymienie. Niektórzy podejrzewali, że palimy odpady medyczne, stąd taki dym. Tymczasem  specyficzny swąd w powietrzu wytwarzał właśnie koks – wspominają pracownicy warsztatów Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu. Teraz szwankująca kotłownia to już tylko wspomnienie, a efekt ekologiczny jest korzystny i dla kieszeni ZOZ–u i dla układu oddechowego mieszkańców. Zniknęła stara kotłownia, a na jej miejscu pojawił się czysty niemal jak laboratorium system solarny.  
 
Komin już nie kopci
 
Dzięki staraniom Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu udało się pozyskać dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na ograniczenie niskiej emisji powstającej z energetycznego spalania paliw węglowych oraz na zastosowanie energii odnawialnych. Dzięki pieniądzom z katowickiego Funduszu, na dachu Zespołu Przychodni Specjalistycznych zalśniło w słońcu osiem solarów. – Teraz mieszkającym obok ludziom będzie lżej oddychać, bo przedtem mówili, że nawet okna otworzyć nie mogą – dodają pracownicy warsztatów ZOZ.
 
Ciepła woda w gabinetach i biurach
 
– Stary piec na ciepłą wodę zasilał cały obiekt, chcieliśmy jednak zmodernizować cały układ, więc zwróciliśmy się z wnioskiem do WFOŚ–u i otrzymaliśmy pozytywną decyzję. Obecnie system ogrzewania ciepłej wody w całym budynku zasilany jest przez osiem solarów, które pozwalają czerpać energię ze słońca – mówi autor wniosku do Funduszu, Henryk Stawarczyk, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno–eksploatacyjnych z Zespole Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu. – Jeśli chodzi o okres zimowy, instalacja zasilana jest z ciepłociągu miejskiego i solarna na ten czas jest wyłączana. Włączamy ją w okresie letnim i przejściowym. Dysponujemy także grzałkami elektrycznymi, które wspomagają instalację ogrzewania ciepłej wody w okresie letnim w sytuacji dużego poboru wody, a także braku dostatecznego nasłonecznienia – dodaje dyrektor Stawarczyk.
 
Z ciepłej wody ogrzewanej solarami korzysta obecnie około trzydziestu gabinetów lekarskich oraz część administracji wodzisławskiego ZOZ-u.
 
Współpracują z Funduszem
 
Warto dodać, że montaż ośmiu solarów na dachu przychodni w Wodzisławiu to realizacja drugiego  projektu ZOZ-u współfinansowanego przez WFOŚ. Pierwsze przedsięwzięcie obejmowało  termomodernizację i docieplenie szpitala przy ulicy Wałowej w Wodzisławiu. W ramach wspomnianego projektu zostały tutaj wymienione kaloryfery, okna, dach, a budynek ogrzewa obecnie kocioł gazowo–olejowy i także solary.
 
Dalszym etapem obecnego zadania będzie jeszcze  wymiana instalacji ciepłej wody w budynku przychodni, która  będzie realizowana  w 2010 oraz 2011 roku. – Bardzo dobrze nam się współpracuje z katowickim Funduszem. Wypracowaliśmy już procedury, dzięki którym współpraca przebiega sprawnie. Dzięki temu możemy przeprowadzać inwestycje, które bez pomocy WFOŚ–u po prostu nie byłyby możliwe – dodaje wicedyrektor Stawarczyk.
 
Iza Salamon
  • Numer: 46 (471)
  • Data wydania: 17.11.09