Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

Szlachetna paczka dla najuboższych

17.11.2009 00:00
Najuboższe rodziny z gminy Godów wezmą udział w tegorocznej edycji programu „Szlachetna Paczka”, realizowanego przez stowarzyszenie Wiosna. Zasada jest prosta, wolontariusze działają we współpracy z darczyńcami i fundują paczki. Pomoc to także spełnienie jakiegoś konkretnego marzenia.
Projekt zawitał do Godowa za sprawą dwóch pracownic socjalnych z miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej. Monika Sobik oraz Izabela Hudek zgłosiły się jako wolontariuszki do programu, którego założenia znalazły w sieci internetowej. – Wolontariuszem może zostać dosłownie każdy. Naszym zadaniem jest poszukanie na swoim terenie najbardziej potrzebujących rodzin. Jeden wolontariusz może zgłosić do trzech rodzin – wyjaśnia Monika Sobik, jedna z wolontariuszek. W Godowie działa dwóch wolontariuszy więc do programu zostanie zgłoszonych 6 rodzin. Każda z nich dostanie swój kod i znajdzie się w specjalnej bazie rodzin potrzebujących, które będą miały szansę na to by dostać paczkę. Oprócz kodu w bazie znajdzie się też opis sytuacji danej rodziny i jej potrzeb. Baza zostanie uruchomiona 22 listopada. Ale wolontariusze i potrzebujący to tylko dwa z trzech elementów całego projektu.
 
Kolejnym bodaj najważniejszym są darczyńcy, którzy pomogą stworzyć paczkę i w ten sposób podarować ją jednej z obecnych w bazie ubogich rodzin. – Darczyńcą może zostać każdy, kto chce pomóc najuboższym. Pomoc ta może polegać na zakupie paczki żywnościowej, ale też na spełnieniu jakiegoś marzenia – wyjaśnia Izabela Hudek. Darczyńca sam może wybrać ze wspomnianej bazy rodzinę, której chce pomóc. Pomoże mu w tym opis sytuacji, dokonany przez wolontariusza na podstawie ankiet. Im więcej znajdzie się darczyńców tym większą pomoc otrzymają najubożsi. Dlatego wolontariusze apelują do ludzi dobrej woli o pomoc. Wystarczy na stronie www.szlachetnapaczka.pl znaleźć bazę rodzin potrzebujących i następnie zgłosić chęć pomocy. Wtedy z darczyńcą skontaktują się wolontariusze, którzy przekażą dary potrzebującym. Już po wręczeniu paczki wolontariusze spisują reakcję obdarowanych i przekazują ten opis darczyńcy.
 
(art)
  • Numer: 46 (471)
  • Data wydania: 17.11.09