Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (489) Data wydania: 16.06.09

Kayla ważniejsza od Shakiry

Pół wieku temu na rynku pojawiła się najpopularniejsza zabawka świata dla dziewczynek – lalka Barbie. Niewiele osób wie, że w naszym powiecie mieszka prawdopodobnie największy kolekcjoner tych lalek w Polsce.

Gabriela Kolonko z Bełsznicy, członkini Zrzeszenia Forum Kolekcjonerów Lalek „DollPlaza” w swojej kolekcji zgromadziła już 350 lalek. Najwięcej spośród wszystkich członków tej organizacji. Podziw każdego jej rozmówcy rośnie jeszcze bardziej, kiedy dowiaduje się, że pani Gabriela lalki zbiera dopiero od niespełna dwóch lat. – Pierwszą lalkę kupiłam w październiku 2007 r. Nazywa się MyScene. Od tamtego czasu moja kolekcja rosła praktycznie z dnia na dzień – opowiada Gabriela Kolonko.

Miała sprzedawać – zaczęła kolekcjonować

Zaczęło się niewinnie. Na jednym z popularnych portali, przeprowadzających aukcje internetowe, pani Gabriela, z zawodu krawcowa, sprzedała lalkę ubraną we własnoręcznie uszyte ubranie. – Wtedy jakoś tak mnie to wciągnęło, że zamiast sprzedawać postanowiłam lalki kupować – mówi nasza rozmówczyni. W Internecie zaczęła więc szukać ofert sprzedaży lalek. Wkrótce kupowała je w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Co ważne, każda kupiona przez nią lalka była inna. W swojej kolekcji ma więc Murzynki, blondynki, brunetki. Jedne wyprodukowane 40 lat temu, inne prawie nowe. Każda o innym wyrazie twarzy, wiele z nich ma swoje pierwowzory wśród gwiazd muzyki i srebrnego ekranu. W kolekcji jest więc Shakira i Whitney Houston, są również znane aktorki, bliźniaczki Olsen. Ale najważniejsza lalka, do której jej właścicielka czuje największy sentyment, to Kayla. – Długo na nią polowałam. Nigdzie nie można jej było kupić, w końcu jednak się udało. Ma wyjątkowe zielone oczy – wyjaśnia pani Gabriela.

Najlepsze modelki

Mieszkanka Bełsznicy swojej lalki ubiera we własnoręcznie uszyte ubrania. Dlatego jej Barbie są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Identycznych, właśnie ze względu na oryginalne kreacje próżno szukać na całym świecie. Jak mówi nasza bohaterka, szycie jest jej największą pasją. – A lalki doskonale nadają się na modelki. Nie marudzą i zawsze świetnie wyglądają – wyjaśnia. Wbrew pozorom uszycie małego, a przez to wydawać by się mogło skomplikowanego stroju nie jest dla pani Gabrieli jakimś wielkim wyzwaniem. Jedno ubranie szyje średnio półtorej godziny. Pomiędzy zleceniami od „dorosłych” klientów. – Do tego zdarza się, że zmieniam lalkom makijaż. Zmywam ten oryginalny i robię swój. Dlatego moje lalki są dla mnie wyjątkowo cenne – mówi Gabriela Kolonko.

Lalki trzeba pokazać światu

Przez dziesięć dni, do 10 czerwca, prawie 200 wybranych lalek pani Gabriela pokazywała na wystawie w bibliotece publicznej w Czyżowicach. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych gości biblioteki. Spore wrażenie sprawiała też na starszych czytelnikach. – Ostatnio w jednym z kolorowych magazynów czytałam reportaż o pani, która ma w swojej kolekcji 150 lalek. To niby dużo, ale kolekcja pani Gabrieli jest o wiele bardziej okazała. Dlatego powinna ją pokazać jak najszerszej publice – twierdzi Joanna Szeglowska z WDK Czyżowice.

Artur Marcisz