Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (485) Data wydania: 19.05.09

Czy wyciągnęliśmy wnioski z tragicznej historii?

– To nie jest tylko przypominanie przeszłości. Ta wystawa zadaje nam także wiele pytań o teraźniejszość – mówi Witold Kacała, współorganizator wystawy o Annie Frank, którą można oglądać w wodzisławskim muzeum.

Anna Frank, trzynastoletnia dziewczynka pochodzenia żydowskiego, jest symbolem dzieci, które zginęły podczas Holocaustu. Jej pamiętnik, w którym opisuje dwa lata swojego życia w ukryciu, stał się światowym bestsellerem. Wystawę w muzeum zorganizowali członkowie wodzisławskiego stowarzyszenia „Jerusza – Dziedzictwo” oraz Zespół Szkół Ekonomicznych.
 – To kontynuacja spotkań z ubiegłego roku. Mieliśmy wówczas wiele sygnałów, aby organizować imprezy promujące różne kultury i religie. Na razie skupiamy się na judaizmie. Chcemy poprzez te spotkania pokazać, że Polska nie była i nie jest monolitem – tłumaczy Grzegorz Meisel z „Jerusza”.
Mówmy o tym uczniom
 Wystawa poświęcona Annie Frank ma zdaniem organizatorów nie tylko znaczenie historyczne, ale przede wszystkim pedagogiczne. Zdjęcia żydowskiej nastolatki i fragmenty jej pamiętnika są zestawione ze zdjęciami i wydarzeniami, które miały miejsce w latach 1932 – 1945, kiedy triumfy święcił nazizm oraz z historią współczesną.
 – Wystawa zmusza do zadania sobie pytania, czy wyciągnęliśmy jakieś wnioski z tego tragicznego okresu, jakim była II wojna światowa. Materiały zaprezentowane w muzeum świadczą o tym, że chyba nie do końca – mówi Witold Kacała z ZSE w Wodzisławiu.
Śpiewał o pogromie Żydów
 Podczas wernisażu wystąpił także Richard Smerin, światowej sławy bluesman z recitalem „Nie zapomnę”. Artysta zaprezentował m.in. śpiewaną opowieść o „Kryształowej Nocy”, czyli pogromie Żydów w hitlerowskich Niemczech, który miał miejsce w listopadzie 1938 roku. Były także utwory poświęcone Izaakowi Mojżeszowi Hallemannowi, który podobnie jak nasz Janusz Korczak poświęcił swoje życie dla żydowskich sierot. Współautorem tekstów jest brat artysty, Barry Smerin.
 Wystawa w muzeum potrwa do końca maja.


(j.sp)