Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (485) Data wydania: 19.05.09

O świat zadbajmy, baterie zbierajmy

151 kilogramów zużytych baterii i ponad 2  tony makulatury! Tak rekordowe ilości nazbierali  uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Wodzisławiu. Jest to wynik kolejnych, prowadzonych z wielkim rozmachem akcji ekologicznych w tej szkole.

O ekologii mówi się w każdej szkole i chyba też w każdej przeprowadza się pojedyncze akcje zbierania surowców wtórnych. Niewiele jest  jednak takich placówek, gdzie zarówno nauczyciele jak i uczniowie nie poprzestają na pojedynczych zrywach i znajdują siły oraz czas na tytaniczną wręcz pracę na rzecz ochrony środowiska.

Puszki, butelki i baterie
 Uczniowie Zespołu Szkół nr 2, w którego skład wchodzą Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 1, z wielką pasją i zapałem zbierają makulaturę, butelki typu PET, zużyte baterie i aluminiowe puszki. Grabią też i palą liście chroniąc w ten sposób kasztanowce przed szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, zbierają żołędzie, obserwują nad pobliskim stawem miejsca rozrodu płazów, prowadzą szkolny ogródek botaniczny.

Biją rekordy!
 W akcjach zbierania surowców wtórnych w ZS nr 2 w grę wchodzą nie jakieś symboliczne ilości   przyniesione do szkoły z obowiązku „bo pani kazała”. Uczniowie biją tutaj prawdziwe rekordy! – Właśnie wczoraj oddaliśmy 2 tony i 150 kg makulatury, a kilka dni temu organizacja odzysku „Reba” 151 kg zużytych baterii – poinformowała nas Aleksandra Borowska, nauczycielka biologii, która wraz z Barbarą Wróbel i Bogusławą Lubszczyk czuwa nad organizacją ekologicznych akcji. Dla porównania warto dodać, że w latach 2007–2008 w wodzisławskim ZS nr 2 uczniowie zebrali aż 700 kg baterii oraz 24 m sześć. zgniecionych butelek typu PET!

(Nie)bezpieczna bateria
 Obecna akcja w szkole odbywa się pod hasłem „Bezpieczna bateria”. – Projekt ten dotyczy ochrony i poprawy jakości środowiska w zakresie właściwego składowania odpadów niebezpiecznych, jakimi są baterie – mówi o inicjatywie  Danuta Paszylka, dyrektor ZS nr 2. – Wychodzi naprzeciw działaniom, jakie muszą zostać podjęte przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w związku z wprowadzeniem dyrektywy, zgodnie z którą państwa członkowskie do 2010 roku muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu zużytych baterii – wyjaśnia dyrektor Paszylka. Dodaje, że podjęta akcja ma na celu edukację i zaangażowanie mieszkańców w zbiórkę niebezpiecznych baterii i związana jest z propagowaniem idei zrównoważonego rozwoju.

Zbierają młodsi i starsi
 Pierwszy etap akcji odbył się w szkole. Klasy IV–VI szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne przygotowały projekty, spośród których komisja wybrała osiem najlepszych. Uczniowie przygotowali całą kampanię informacyjną. Rozwiesili wykonane przez siebie plakaty, rozdawali ulotki. Pojemniki na zużyte baterie stanęły w sklepach, zakładach pracy czy w blokach. Inicjatywa dotarła do mieszkańców m.in. Kokoszyc, Czyżowic, Turzy i Radlina. – W akcję zaangażowała się cała nasza szkoła, także ci najmłodsi z klas I–III, którzy zbierają baterie na mniejszą skalę pod opieką nauczycieli oraz rodziców  – dodaje dyrektor Paszylka. Warto dodać, że zwycięska klasa pojedzie na ekologiczną wycieczkę dofinansowaną przez przychylnie nastawiony Wydział Ekologii. Najmłodsze dzieci otrzymają nagrody zafundowane przez radę rodziców. Będzie to kino albo lody. Ogłoszenie wyników odbędzie się 31 maja, podczas festynu ekologiczno – sportowego w wodzisławskiej szkole.

Iza Salamon
W tej akcji mogą wziąćudział wszyscy mieszkańcy
Akcja prowadzona przez Zespół Szkół nr 2 w Wodzisławiu potrwa do 25 maja. Może się do niej przyłączyć każdy z nas. Warto dodać, że zużyte baterie są odpadami niebezpiecznymi. Zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego, m.in. nikiel, kadm, ołów, lit czy rtęć. Uszkodzenie powłok baterii spowodować może wyciek niebezpiecznego dla zdrowia chlorku tionylu. Do odpadów gromadzonych selektywnie zaliczane są nie tylko baterie, ale także przeterminowane leki, opakowania po środkach chemicznych i ich pozostałości, lakiery, farby, kleje, świetlówki, części elektroniczne.