Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (480) Data wydania: 14.04.09

Jesteś patriotą? Wywieś flagę

Za dwa tygodnie 2 maja obchodzić będziemy Święto Flagi Narodowej, a dzień później rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Gdzie kupić flagę? W Rydułtowach powstał właśnie punkt ich sprzedaży. – Jestem tradycjonalistką i podoba mi się manifestowanie pewnych uczuć. Przy okazji różnych świąt  narodowych ciągle słyszymy utyskiwania, że nie ma miejsca, gdzie można kupić flagę. Teraz w Rydułtowach mieszkańcy dostaną ją bez problemu, aby móc okazać swój patriotyzm – mówi pani burmistrz.

Punkt znajduje się na miejskim targowisku przy ul. Bema. O jego uruchomienie zabiegała burmistrz miasta Kornelia Newy. Zwłaszcza, że od 2004 roku 2 maja Polacy świętują Dzień Flagi Narodowej.
– Jestem tradycjonalistką i podoba mi się manifestowanie pewnych uczuć. Przy okazji różnych świąt  narodowych ciągle słyszymy utyskiwania, że nie ma miejsca, gdzie można kupić flagę. Teraz w Rydułtowach mieszkańcy dostaną ją bez problemu, aby móc okazać swój patriotyzm – mówi pani burmistrz.

Będą sprzedawać przy parafii
 
Punkt flagowy działa w dni targowe od początku kwietnia. Za 10 zł można kupić flagę o wymiarach 120 na 80 cm. – Na razie sprzedaż idzie słabo, ale liczymy, że sytuacja zmieni się w najbliższych dniach przed narodowym świętem – mówi  Krzysztof Kisiel, prezes Rydułtowskiego Parku Przedsiębiorczości.  
Przedsięwzięcie wspiera także ks. Konrad Opitek, proboszcz z parafii pw. Świętego Jerzego. Dzięki jego uprzejmości flagi będą sprzedawane także w niedzielę 19 kwietnia po każdej mszy świętej w Domku Marii.

Flaga z hipermarketu nie zawsze dobra
 
Grzegorz Słomka, dyrektor handlowy w wodzisławskiej firmie „Flagowa Kraina” przyznaje, że wśród Polaków zainteresowanie narodową flagą wzrasta tylko dwa razy w roku. Przed listopadowym Świętem Niepodległości i obchodami Konstytucji 3 Maja.
We „Flagowej Krainie”, która mieści się przy ul. Marklowickiej w Wodzisławiu też można zaopatrzyć się we flagę. Indywidualni odbiorcy muszą to jednak najpierw zrobić telefonicznie, firma zajmuje się raczej sprzedażą hurtową. Dostępne są dwa rozmiary flag: 70 x 110, kosztuje - 18 zł, 100 x 160 – 25 zł.
Grzegorz Słomka przestrzega także przed zakupem flag w hipermarketach. Najczęściej bowiem mają one elementy graficzne, które są niezgodne z wytycznymi ustawy o godle, barwach i hymnie narodowym.


Sonda

Marcin Kopczyński nauczyciel historii w wodzisławskim PCKU
Eksponowanie flagi z okazji świąt narodowych jest świetnym pomysłem, ale tylko wtedy, gdy idzie za tym uczciwość, a nie uleganie modzie. Jeśli ktoś robi to z przekonaniem, po to, by podkreślić swoje przywiązanie do państwa i narodu polskiego to nie pozostaje nic innego, jak chwalić i podziwiać. W Polsce adorowanie flagi nie jest tak powszechne jak choćby w USA, ale można zauważyć, że od kilku lat tendencja się zmienia.

Irena Liśnikowska Gogołowa
Oczywiście, mam w domu flagę i myślę, że w tym roku ją wywieszę. Czemu nie? Zawsze sama sobie szyłam flagi, ale potem można było już je kupić w różnych miejscach, np. w urzędzie gminy czy w sklepie sportowym.

Marcin Fros Krostoszowice
Pomysł wywieszania flagi na święta narodowe uważam za bardzo dobry. Warto je wywieszać by właśnie w ten sposób, w szczególne dni zamanifestować swoje przywiązanie do naszego kraju.

Mariusz Stępień Skrzyszów
Uważam, że w narodowe święta każdy powinien flagę wywiesić. I naprawdę wielka szkoda, że dziś ludzie tego nie robią, bo wychodzi na to, że wstydzimy się własnego kraju i własnej flagi.

Cyprian Masorz Rydułtowy
Myślę, że każdy powinien się w taką flagę zaopatrzyć. Jej wywieszenie z okazji świąt państwowych to okazja do pokazania jakie wartości są dla nas ważne. Czy liczy się tylko codzienna pogoń za pieniędzmi czy także coś więcej.

Justyna Pasierb