Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 27 (439) Data wydania: 01.07.08

Pani Grażyna robi karierę

To co było wiadome półtora roku temu stało się faktem. Grażyna Durczok została sekretarzem powiatu.
Starostwo Powiatowe funkcjonowało bez sekretarza po tym, jak zwolniono z tego stanowiska Zbigniewa Seemanna, skazanego prawomocnym wyrokiem. Już wtedy pisaliśmy o tym, że jego miejsce zajmie Grażyna Durczok, radna powiatowa i członek Zarządu Powiatu. Dlaczego awansowano ją dopiero teraz? – Nie miałem sprecyzowanej osoby, która miałaby tę funkcję objąć. Teraz już jestem pewien, że powinna to być pani Grażyna – odpowiada starosta Jerzy Rosół.
Radny Józef Żywina twierdzi, że styl w jakim powołano sekretarza jest nie do przyjęcia. Jego zdaniem należało ogłosić konkurs na to stanowisko (nie jest on wymagany – red.). – Nawet o tym myślałem, ale później, gdy już wiedziałem, kto będzie kandydatem na to stanowisko zrezygnowałem z konkursu – mówi Rosół.
Szef starostwa twierdzi, że Durczok na sekretarza nadaje się idealnie. Jego zdaniem jest to wieloletni samorządowiec z dużym doświadczeniem.
– Cieszę się, że mieszkaniec Wodzisławia obejmuje tak ważne stanowisko, jest to niewątpliwy awans – mówi z kolei Mieczysław Kieca.
Nie da się jednak ukryć, że na temat kompetencji pani Grażyny ma on inne zdanie. To właśnie Kieca jako jej dotychczasowy przełożony zdegradował Grażynę Durczok ze stanowiska Naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miasta (zlikwidował wydział i powołał nowy z nowym naczelnikiem, Durczok została kierownikiem referatu). Przed rokiem mówiło się nawet o zwolnieniu pani Grażyny z urzędu. Było to jednak niemożliwe, ponieważ jest ona także radną i Mieczysław Kieca musiałby wziąć pod uwagę opinię powiatowych radnych. Co do tego, że byłaby ona korzystna dla Durczok, nie ma wątpliwości. Poza tym takie zachowanie byłoby już wtedy początkiem konfliktu władz miasta z władzami powiatu.  
Z panią Grażyną rozmawialiśmy w połowie czerwca tydzień przed sesją, na której jej kandydatura została przyjęta przez radnych powiatowych (22 za, 2 osoby się wstrzymały).
– To stanowisko mam obiecane – powiedziała szczerze Durczok.  Na nasze stwierdzenie, że to nominacja polityczna odpowiedziała: „Wiem, ale zawsze tak było”. Poza tym Grażyna Durczok jest pewna, że poradzi sobie w nowej funkcji. Ile będzie zarabiać? – Mam nadzieję, że na tym nie stracę, a więc łącznie tyle, co dzisiaj jako kierownik referatu w Urzędzie Miasta i członek Zarządu Powiatu – stwierdziła pani sekretarz. Z jej aktualnego oświadczenia majątkowego wynika, że miesięcznie otrzymywała ponad 5 tys. zł. 
Miejsce Grażyny Durczok w Zarządzie Powiatu zajął Mieczysław Kowalski.
Rafał Jabłoński