Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (433) Data wydania: 13.05.08

Ułatwienia głównie dla bogatych

Z początkiem maja ruszył elektroniczny system obsługi klientów urzędów miast i gmin. Na udogodnienia stać jednak niewielu.
Do tej pory System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP) testowali urzędnicy. Od kilkunastu dni jest on dostępny dla każdego – przynajmniej teoretycznie.
 
Na razie SEKAP daje możliwość składania elektronicznych wniosków związanych z ewidencją ludności oraz działalnością gospodarczą. W sumie za pomocą Internetu można złożyć ich kilkanaście. – Do końca roku prawdopodobnie uruchomione zostaną pozostałe wnioski. W sumie system zawierać będzie około 400 różnego rodzaju elektronicznych formularzy – przekonuje Piotr Absalon, członek komitetu sterującego SEKAP i jeden z jego pomysłodawców.
 
Klient, który w pełni chce korzystać z SEKAP-u, musi posiadać certyfikowany, kwalifikowany podpis elektroniczny. Niestety koszt jego wyrobienia to kwota około 300-400 zł. Do tego należy się osobiście udać do jednego ze specjalistycznych centrów certyfikacji. Najbliższe znajduje się w Katowicach.
 
Aby skorzystać z Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP), należy wejść na stronę urzędu miasta czy gminy i tam kliknąć odpowiednią zakładkę, która przekieruje nas na stronę systemu. Tu najpierw trzeba się zarejestrować, czyli wypełnić elektroniczny formularz z danymi osobowymi. Potem droga do załatwiania urzędowych spraw teoretycznie jest otwarta. W praktyce pozostaje zamknięta. Dlaczego? Klient, który w pełni chce korzystać z SEKAP-u, musi posiadać certyfikowany, kwalifikowany podpis elektroniczny. Niestety koszt wyrobienia takiego podpisu to kwota około 300-400 zł. Do tego, żeby go wyrobić, należy się osobiście udać do jednego ze specjalistycznych centrów certyfikacji. Najbliższe znajduje się w Katowicach. – Zdaję sobie sprawę, że niestety koszt zrobienia podpisu dla zwykłego Kowalskiego jest wysoki i mało kto go będzie posiadał – mówi Piotr Absalon.
 
Przedsiębiorca nie ma wyjścia
 
Wygląda więc na to, że tylko przedsiębiorcy będą mogli korzystać z dobrodziejstw systemu. Od lipca każdy pracodawca zatrudniający minimum 5 osób będzie zobligowany do posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Taki wymóg stawia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 
Ma być taniej
 
Pomysłodawcy SEKAP-u zapewniają jednak, że podejmą działania, by zwykli klienci mogli korzystać z systemu dzięki tzw. zaawansowanemu, niekwalifikowanemu podpisowi CC SEKAP. Jego wyrobienie jest o wiele prostsze. Wystarczy pójść do urzędu gminy czy miasta po specjalną płytkę z programem i kodem PIN.
 
– Mamy nadzieję, że w ciągu kilku tygodni na poziomie naszego województwa uzyskamy zgodę na posługiwanie się niekwalifikowanym podpisem – wyjaśnia Piotr Absalon. Jak zapewnia, taki podpis jest również bardzo bezpieczny. – Porównywalny z zabezpieczeniami bankowych kont elektronicznych – dodaje.
 
Artur Marcisz