Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 19 (432) Data wydania: 06.05.08

Kogo chronią radni?

Nowy regulamin utrzymania porządku i czystości miał być bardziej sprawiedliwy dla mieszkańców. Zapowiadano koniec wylewania ścieków na pola i do rowów. Już nie tylko lokatorzy bloków, ale i właściciel domków jednorodzinnych musieliby solidnie płacić za odprowadzane ścieki. Nic z tego nie wyszło. Większości radnych zabrakło odwagi, by nowe przepisy obowiązywały i wyrzucili ten punkt z porządku obrad. Czy w ten sposób chronią swoich sąsiadów, na głosy których mogą liczyć co cztery lata?   

Od lat w mieście mówi się o ochronie środowiska naturalnego. Radni domagają się od kolejnych prezydentów zrobienia porządku z nieuczciwymi mieszkańcami wylewającymi ścieki do rowów. W końcu urzędnicy przygotowali nowy regulamin utrzymania porządku i czystości w mieście, który znacząco ogranicza bezprawne pozbywanie się nieczystości. Większość radnych uznała, że dokument jest zły i wyrzuciła go z porządku obrad. Taką decyzję podjęli głównie ci reprezentujący mieszkańców domków jednorodzinnych. Gdyby nowy regulamin wszedł w życie ich sąsiedzi nie byliby zadowoleni. Musieliby znacznie częściej opróżniać szambo, a to koszt niemały.  

Ma być sprawiedliwie

Zapisy zawarte w zaproponowanym dokumencie stanowią m.in., że każdy mieszkaniec posiadający szambo musi usuwać nieczystości w ilości nie mniejszej niż 30% wody pobranej z sieci wodociągowej. Od 2010 r. ilość ta wzrosłaby do 50%, natomiast w 2011 r. należałoby wypompować już ilość ścieków odpowiadającą 70% zużytej wody. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mieszkańcy podłączeni do kanalizacji – głównie lokatorzy bloków, płacą za ilość ścieków odpowiadającą 100% pobranej wody.
Kombinują jak się da
Obecnie szambo wystarczy wypompować dwa razy w roku. Tak więc ścieki są wylewane na pola i trafiają do rowów. Zdecydowana większość mieszkańców posiadających przydomowy zbiornik kombinuje jak tylko może, by za ich wywóz nie płacić. Potwierdzają to liczby. Rocznie z wodociągów mieszkańcy Wodzisławia pobierają ok. 1 mln 700 tys. m3 wody. Do oczyszczalni ścieków Karkoszka II trafia w tym samym okresie ok. 1 mln 200 tys. m3. Z szamb wypompowywane jest zaledwie 1,5 tys. m3! Z przydomowych oczyszczalni korzysta najwyżej kilka procent mieszkańców. Nie da się więc ukryć, że rocznie ok. pół miliona metrów sześciennych ścieków zanieczyszcza środowisko.

Boją się podnieść rękę

Decyzja w sprawie opłat za wywóz ścieków zapadnie prawdopodobnie za miesiąc. Nie jest to jednak pewne. Adam Króliczek, który wnioskował o przesunięcie jej w czasie uważa, że sprawą powinny zająć się wszystkie komisje Rady Miejskiej. Jego zdaniem sprawa jest bardzo poważna i budzi sporo kontrowersji. Takiego zachowania nie rozumie Jan Grabowiecki.
– Bycie radnym nie polega tylko na przychodzeniu na sesję, ale przede wszystkim na podejmowaniu decyzji – twierdzi Grabowiecki. – Prace nad przygotowaniem nowego regulaminu utrzymania porządku i czystości trwają od sześciu miesięcy. Było sporo czasu, by zajrzeć do dokumentów, dyskutować na ten temat i zaproponować swoje rozwiązania – dodaje radny. 

Rafał Jabłoński