Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (430/431) Data wydania: 22.04.08

Budki nie tylko dla sikorki i szczygła

Mieszkaniec Radlina postanowił walczyć ze spadkiem populacji ptaków

W leśnych zakątkach i zagajnikach miasta pojawiło się 20 nowych budek lęgowych. Najwięcej, bo dziewięć, w okolicach Bażanciarni. Kolejne siedem zostało umieszczonych na Głożynach, a cztery na Wrzosach.

Pomysł podsunął kolega

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Jerzy Marek, mieszkaniec Radlina. To on wnioskował do Urzędu Miasta o zakup budek. – Zbliża się okres lęgowy ptaków, więc doszedłem do wniosku, że warto coś zrobić w kierunku zwiększenia ich populacji – wyjaśnia ornitolog–amator. Jak dodaje, z budek korzystać będą przede wszystkim sikorki, krętogłowy, szczygły i inne coraz rzadsze gatunki ptaków. Pan Jerzy nie ukrywa, że poszedł za przykładem sąsiednich Rydułtów. – Tam mój znajomy Tomasz Sczansny w ubiegłym roku przeprowadził podobną akcję. Z powodzeniem. W tym roku już razem zrobiliśmy taką akcję – wyjaśnia.

Budkę zajęły myszy

Tego typu przedsięwzięcia stają się powoli koniecznością. Oczywiście o ile chcemy jeszcze w naszym otoczeniu oglądać sikorki czy szczygły. Niestety populacja kiedyś pospolitych małych ptaków coraz bardziej się zmniejsza. – Wszystko przez to, że uprawiane niegdyś pola zamieniły się w nieużytki porośnięte samosiejkami. Do tego dochodzi brak warunków bytowych dla takich ptaków. W mieście trudno o dziuple dla nich – tłumaczy Jerzy Marek.
Powieszone przez niego budki mają poprawić nieco sytuację w Radlinie. W kilku z nich pojawiły się już pierwsze jajka. Co ciekawe, jedną z budek zajęli nieproszeni goście – myszy. Kilkakrotne próby ich usunięcia nie przyniosły skutku. – A niech tam. Poświęcę dla nich jedną budką – mówi entuzjasta ptaków.
Budki lęgowe zostały zakupione ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Artur Marcisz