Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr16 (430) Data wydania: 15.04.08

Wody poszukają głębiej

Z uwagi na brak wody w nowych studniach władze Lubomi zamierzały skorzystać z raciborskich lub pszowskich wodociągów. To oznaczałoby drastyczny wzrost cen. Podjęto więc jeszcze jedną próbę. Specjaliści poszukają wody głębiej niż do tej pory.

Władze gminy nie zrezygnują z własnych źródeł wody. Wątpliwości były, ponieważ z wykonanych już badań wynikało, że wody w planowanych studniach jest za mało. Poza tym zastanawiano się nad opłacalnością budowy nowej stacji uzdatniania. Z analiz wynika, że byłoby to bardzo kosztowne. Zastanawiano się nad podłączeniem gminy do wodociągów w Pszowie lub w Raciborzu. Wiele wskazuje na to, że do realizacji tych planów nie dojdzie.
Analizy przeprowadzone na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wykazały, że surowa woda ze studni w Lubomi nadaje się do uzdatnienia. – Zawarte w niej ilości amoniaku, żelaza i manganu są na takim poziomie, że woda będzie zdatna do użytku – zapewnia Czesław Burek, wójt gminy.
To dobra wiadomość dla mieszkańców. Woda z innego niż własne źródła byłaby o wiele droższa. – Podłączenie do jakiejkolwiek sieci skutkowałoby drastycznym wzrostem cen. Mogłaby ona podskoczyć do 6-7 zł za metr sześc. – mówił kilka tygodni temu Henryk Okoń, kierownik Zakładu Wodociągowo-Kanalizacyjnego w Lubomi.
W związku z tym, że woda z Lubomi uzyskała akceptację RZGW, instytucja ta poleciła gminie poszukiwanie kolejnych źródeł wody. – Dostaliśmy upoważnienie do wykopania próbnej studni głębinowej – mówi Czesław Burek. Studnia ma mieć 40-50 metrów głębokości. To o wiele więcej niż do tej pory, bo studnie miały tylko 15 metrów głębokości. Przez to były też mało wydajne.  – Głębiej wody ma być więcej. I co najważniejsze będzie ona czystsza – wyjaśnia Burek.
W Lubomi wszyscy mają nadzieję, że nowe odwierty okażą się skuteczniejsze niż te wykonane do tej pory. Zapotrzebowanie na wodę obliczane jest na 120 metrów sześc. na dobę. Na razie z próbnych studni udaje się „wycisnąć” zaledwie ok. 50 metrów sześc.

Artur Marcisz