Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 6 (420) Data wydania: 05.02.08

Nie szare komórki

Krzysztof Olędzki, Rzecznik Praw Ucznia i Nauczyciela lada dzień rusza z kampanią: „Nauczycielu – uszanuj tajemnicę korespondencji - nie dotykaj komórki ucznia!”

Czy uczniowie mogą używać telefonów komórkowych w szkołach? Na przerwie czy także podczas lekcji? Co jest ograniczeniem ich swobód, a co samowolką i brakiem dyscypliny? Na te pytania od tygodni starają się odpowiedzieć nauczyciele i rodzice. Temat nie jest nowy, jednak co rusz powraca za sprawą Rzecznika Praw Ucznia i Nauczyciela.  Na zdjęciu Robert Okrutny, 18-latek z wodzisławskiej ZSZ.
POWIAT Sprawę używania telefonów komórkowych przez uczniów powinny regulować statuty poszczególnych szkół. Tak w lutym ubiegłego roku zdecydował minister edukacji. Są placówki, w których na zabawę komórką nawet podczas lekcji przymyka się oko, rozmowy telefoniczne w szkole są normą i nikt nie pomyśli o odbieraniu uczniom tych urządzeń na czas egzaminów. W większości szkół jest na szczęście inaczej. 

Można wylecieć ze szkoły

W Zespole Szkół nr 3 w Wodzisławiu (Gimnazjum nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 28) obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych. Powinny być one wyłączone także w czasie przerw. Jeżeli uczeń chce w ważnej sprawie skorzystać z telefonu na terenie szkoły, powinien zwrócić się o zgodę do wychowawcy lub innego nauczyciela. Ci z kolei nie mają prawa odbierać uczniowi komórki.

W Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu uczniowie mogą rozmawiać przez telefon wyłącznie podczas przerwy. – Na lekcjach jest to zabronione. Grozi za to nawet wydalenie ze szkoły – mówi Dawid Skrzypiec z ZSZ w Wodzisławiu. – Trzy uwagi za używanie telefonu i czeka nas komisja dyscyplinarna. Jesteśmy na niej obecni wraz z rodzicami, jest  dyrektor szkoły, pedagog, wychowawca i przewodniczący Rady Uczniowskiej. To gremium decyduje, co dalej z nami będzie – dodaje Dawid.

Można nagrać nauczyciela?

Krzysztof Olędzki, Rzecznik Praw Ucznia i Rodzica, uważa, że uczeń ma prawo przynieść do szkoły komórkę i w pewnych sytuacjach ją używać, np. żeby na przerwie zadzwonić, zrobić koledze zdjęcie lub posłuchać muzyki. Może też nagrać lekcję do celów dydaktycznych i kontrolnych, jeśli nauczyciel zachowuje się niewłaściwie.

– Na dniach będziemy prowadzić kampanię pt.  „Nauczycielu – uszanuj tajemnicę korespondencji – nie dotykaj komórki ucznia!” – mówi Olędzki. – Zwrócimy się do osób znanych z obrony praw człowieka o ich opinię w tej sprawie i wsparcie. Będą to zarówno „legendy solidarności”, politycy, jak i obrońcy praw człowieka. Na wiosnę natomiast zainicjujemy dyskusję o warunkach dopuszczalności używania komórek – dodaje Olędzki.

Nie trzeba chodzić do szkoły?

Wielu nauczycieli pomysły rzecznika odbiera z przymrużeniem oka. Większość z nich uważa, że działalność rzecznika wprowadza w szkołach niepotrzebny zamęt. Jego biuro działa od września 2006 r. w ramach Fundacji Edukacji Sokrates. Dał się poznać jako przeciwnik zadawania uczniom prac domowych. Olędzki przekonuje także, że z definicji nieobecności w szkole są usprawiedliwione, a pod koniec roku szkolnego zaapelował do polityków, by znieśli obowiązek chodzenia do szkoły. Skarży się, że jego pole działania jest ograniczone.

– Wszystko dlatego, że nauczyciele stworzyli dobrze okopaną sitwę, która dopuszcza się często manipulacji, szantażu i innych czynów zabronionych, nie tylko wobec uczniów, ale i wobec rodziców, radnych, polityków i wszystkich Polaków – powiedział nam Krzysztof Olędzki.

Rafał Jabłoński