Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45/2007 Data wydania: 06.11.07

Wiem, co przelatuje nad głową

Dźwięk przelatujących nad domem samolotów wywołuje w nim wyjątkowe reakcje. Spogląda w niebo, na zegarek i bez wahania podaje nazwę linii lotniczych, numer lotu i trasę, jaką maszyna pokonuje. Bogusław Herman z Marklowic zakochał się w samolotach bez reszty.

Słysząc o zamiłowaniach mieszkańca Marklowic i jego zdolnościach, nie uwierzyliśmy. Bez entuzjazmu umówiliśmy się na spotkanie w jego domu przy ul. Astrów. W drzwiach pojawił się sympatyczny mężczyzna, górnik z Borynii. Po chwili wskazał na przelatujący nad naszymi głowami samolot i wtrącił krótko: „Singapurskie linie lotnicze, numer lotu SQ 25 z Nowego Jorku do Frankfurtu i dalej do Singapuru". Weszliśmy do środka.

Bogusław Herman obserwuje samoloty blisko dwa lata. Przy pomocy lunety i amatorskiego aparatu cyfrowego robi im zdjęcia. Do notesu wpisuje datę i godzinę przelotu,  a następnie sprawdza trasę samolotu oraz linie lotnicze, do których on należy. - Wszystko zaczęło się, gdy robiłem zdjęcia księżyca - wówczas jeszcze przez lornetkę - opowiada Bogusław Herman. - Na jednym z nich uchwyciłem przelatujący właśnie samolot. Interesowało mnie skąd on wyleciał i dokąd zmierza. Byłem również ciekaw, do jakich linii lotniczych należy. Zawziąłem się i przy pomocy Internetu do wszystkiego doszedłem. Wiele informacji znalazłem na forum spottersów, czyli ludzi obserwujących samoloty z ziemi i zakręconych podobnie jak ja. Zamieniłem lornetkę na lunetę i dzisiaj już wiem bardzo dużo o każdej maszynie przelatującej nad moim domem - dodaje pan Bogusław.        

Samolot leci, on zrywa się z łóżka

Nietypowe zajęcie marklowiczanina wymaga wielkiego poświęcenia, czasu a także zrozumienia rodziny. Samoloty obserwuje on nawet podczas wizyty u swojego ojca w Świerklanach czy u brata w Wiśle. Tam również przechodzą korytarze powietrzne. Co na to żona?

- Wiem, że mąż bardzo lubi to robić, więc mu w tym nie przeszkadzam - twierdzi Weronika Herman. - Szkoda mi go, kiedy przychodzi po nocnej zmianie z pracy i śpi, a w tym czasie słychać odgłos przelatującego samolotu. Staram się szybko zamknąć okno. To na nic. On zrywa się, wychodzi na balkon i analizuje wszystkie dane na jego temat - dodaje z uśmiechem pani Weronika. 

W zimę zobaczy niewiele

Mieszkaniec Marklowic swoje zajęcie traktuje bardzo poważnie. Nierzadko nad obliczeniami i gromadzeniem niezbędnych danych spędza kilka godzin. Jak mówi, to się opłaca. - Widziałem na przykład największy samolot świata Airbus 380. Przelatywał przez Marklowice na trasie z Lyonu do Singapuru. To był lot techniczny. Mój rekord to 54 samoloty zidentyfikowane w ciągu jednego dnia - mówi pan Bogusław.

Wiele czasu spędził także na analizie lotu transportowego Boeinga 747, który przy dwóch tankowaniach paliwa potrafił przelecieć 34 894 km. - Maszyna ta lata tylko raz w tygodniu. Nad Marklowicami jest w czwartki o 19.30. Startuje w Singapurze, leci do Los Angeles, potem do Brukseli i dalej do Bombaju, Bangkoku i z powrotem do Singapuru. To niesamowite - mówi mężczyzna.

Największym jego utrapieniem jest nadchodząca zima. - Już teraz po godz. 16.00 robi się ciemno. Dla mnie to jest zmora. Słyszę a nie widzę. To jest dopiero ból - kończy Bogusław Herman.

Rafał Jabłoński