Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (402) Data wydania: 02.10.07

Krauze przeczytał i chciał robić film

W wodzisławskiej książnicy gościła Barbara Kosmowska.

Autorka m.in. „Terenu prywatnego” najpierw chciała być księżniczką, a kiedy okazało się, że zbyt urodziwym dzieckiem nie jest, postanowiła zostać śpiewaczką.

– Miałam zaledwie kilka lat. Tata, skrzypek postawił mnie na stole i zaśpiewałam mu do jego akompaniamentu „U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki…” Kiedy skończyłam, postawił mnie na podłodze i z rozbrajającą szczerością powiedział: Lepiej pisz te swoje głupie wierszyki – opowiada pisarka.

Całe rozdziały do kosza

Autorka zadebiutowała oficjalnie w 2000 roku książką „Głodna kotka”, która ukazała się jako dodatek do jednego z magazynów dla pań. Barbara Kosmowska, bardzo krytyczna wobec swojej twórczości, przyznaje, że nie była to jej najlepsza powieść. Surowa ocena własnych literackich dokonań spowodowała, że kilka tekstów nigdy nie ujrzało światła dziennego

– Książki nie powinno się pisać łatwo, tylko mądrze. Dlatego wyrzucałam całe rozdziały, a nawet raz gotową powieść – mówi autorka.

Krauze chciał robić film

Uznanie czytelników oraz krytyków zdobyła za „Teren prywatny”. Pozycja wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones.
– To była próba opowieści o kobiecie. Książką zainteresował się nawet Krzysztof Krauze, który na jej podstawie chciał nakręcić film. Nic z tego nie wyszło, ale pozostała piękna znajomość z małżeństwem Krauze – mówi Barbara Kosmowska.

Bohaterkami książek Kosmowskiej są kobiety, które znalazły się na życiowym zakręcie i muszą stawić czoła często bardzo ciężkiej rzeczywistości. W „Gobelinie” np. główna postać zmaga się z samotnością wśród najbliższych i własnym nałogiem alkoholowym. Tematów do powieści dostarcza samo życie, bo oprócz tego, że Barbara Kosmowska pisze i jest wykładowcą na wyższej uczelni, pełni także funkcję kuratora społecznego.

– To dla mnie prawdziwy sezam wiedzy o człowieku, jego wrażliwości, lękach, słabościach – tłumaczy pisarka.

Na swoim koncie artystka z Bytowa ma także książki dla dzieci: dwie części „Buby” oraz „Myślinki”. W listopadzie ukaże się kolejna książka autorki.

(j.sp)