Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (378) Data wydania: 17.04.07

Tatuaż do kontroli

Od pewnego czasu stróże prawa wnikliwiej przyglądają się legitymowanym osobom.

Wiceszef śląskiej policji, Marek Karolczyk wysłał drobiazgowe wskazówki jak lepiej legitymować ludzi. Teraz policjanci będą musieli zwracać uwagę na charakterystyczne cechy wyglądu u legitymowanego, takie jak kolczyki, tatuaże czy... brak jedynki.

– Legitymowane są osoby, które zachowują się podejrzanie lub znajdują się na tzw. obszarach zagrożonych. Dotyczy to zwłaszcza godzin nocnych – mówi aspirant sztabowy Jacek Pytel z biura prasowego śląskiej policji.

Stara procedura wyglądała mniej więcej tak. Policja legitymując według niej podejrzaną osobę, prosiła o imię, nazwisko, adres, imiona rodziców, PESEL. Drogą radiową łączyła się z dyżurnym w komendzie i potwierdzała dane. Teraz to nie wystarcza. Patrol musi jeszcze zebrać dodatkowe informacje m.in. o wyglądzie. Funkcjonariusze odnotowują wszystkie widoczne cechy wyglądu, a więc widoczne tatuaże, kolczyki, fryzury (np. dready) czy blizny. Policjanci mają także obowiązek odnotowania widocznej przynależności do danej subkultury.

– Nie należy popadać w panikę. Nowe wytyczne nie są niczym nowym, a jedynie przypomnieniem pewnych procedur. Nie będziemy przecież nikogo rozbierać na ulicy, bo nie o to tu chodzi. Tego typu szczegółowe dane mogą nam pomóc w późniejszym ustaleniu sprawców przestępstwa. W tym może pomóc np. notatka o tym, że godzinę wcześniej widziano zanotowanego w ten sposób mężczyznę – tłumaczy Pytel.

Każda taka notatka dostanie swój własny numer tzw „OLE”. Zebrane dane trafią do systemu komputerowego, a stamtąd do ogólnopolskiej bazy danych. Sęk w tym, że nowe przepisy zwiększą jeszcze biurokrację w komendach. Legitymowana osoba będzie także musiała dłużej stać na ulicy, nawet do 30 minut.

Śląski „wynalazek” obserwują komendanci z innych województw. Jeszcze w tym roku podejmą decyzję, czy wprowadzą popularnie zwane „OLE” u siebie.

Część policjantów uważa, że to żadna nowość. Ich zdaniem od dawna procedura legitymowania jest tak drobiazgowa.

Adrian Czarnota