Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (376) Data wydania: 03.04.07

Tańcowała igła z nitką

Wyglądają jak obrazy. Z trudem można dostrzec maleńkie krzyżyki, z których powstały.

Karty świąteczne czy wielkanocne ozdoby wyszywane haftem krzyżykowym Grażyna Gunia robi od pięciu lat. Jej przyjaciele i znajomi nie wyobrażają sobie, żeby mogli dostać od niej zwykłą pocztówkę z życzeniami, którą można kupić w kiosku.

– Samodzielnie wykonany drobiazg daje wiele satysfakcji. No i w jego stworzenie wkłada się swoje serce. Moi przyjaciele to doceniają – mówi hafciarka.

Wyszywaniem zainteresowała się kiedy zobaczyła obraz wykonany tą techniką.

– Z daleka wyglądał jak namalowany. Różne odcienie kolorów dawały wrażenie głębi. Nie mogłam uwierzyć, że został wyszyty krzyżykami na płótnie – wspomina pani Grażyna.

Do haftu krzyżykowego potrzebne są specjalne nici zdobnicze nazywane muliną i igła, która ma zaokrągloną końcówkę i kanwa – sztywna tkanina siatkowa. Od wielkości oczek w kanwie zależy rozmiar krzyżyków. Do wyszywania można używać także płótna. Sposobów wyszywania jest wiele. Pani Grażyna zaczyna zawsze od ciemnych kolorów, bo jak mówi, dzięki temu nie musi odrysowywać wzorów.

– Do robienia ozdób wielkanocnych: pisanek, kaczuszek czy zajączków, które będziemy mogli np. zawiesić w oknie, lepiej użyć kanwy plastikowej. Różni się ona tylko tym, że jest sztywniejsza – zaleca Grażyna Gunia.
Od prawie dwóch miesięcy artystka prowadzi warsztaty haftu krzyżykowego w rydułtowskiej bibliotece. Na razie w zajęciach uczestniczą tylko cztery panie, ale ich prace już doczekały się wystawy w ośrodku kultury w Gaszowicach. Hafciarki spotykają się co drugi piątek o godzinie 16.00.

– Warsztaty trwają dwie godziny. Jeśli tylko ktoś ma chęć, zapraszamy. Nie trzeba przynosić nawet własnych materiałów. Wszystko dostępne jest na miejscu – zachęca Grażyna Gunia.

(j.sp)