Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (355) Data wydania: 14.11.06

Wybraliśmy

Znane są już wyniki wyborów.

Wodzisław

Frekwencja – 39,9%
Mieczysław Kieca – 32,47% (5142)
Adam Krzyżak – 24,8% (3927 gł.)
Wacław Mandrysz – 18,76% (2 971)
Adam Sobala – 9,36% (1483)
Józef Żywina – 9,17% (1452)
Ewa Lesiewicz – 6,96% (1102)
 
– Liczyłem na drugą turę, ale w odwrotnej proporcji. Adam Krzyżak pierwszy, ja drugi. Ten wynik pokazuje, że na tym etapie nasz pomysł na miasto uzyskał sporą akceptację wyborców. Teraz czas na zjednanie sobie elektoratu innych kandydatów i oczywiście dalszy ciąg kampanii. Myślimy już także o budowaniu koalicji – mówi Mieczysław Kieca

– Liczba kandydatów na prezydenta wskazywała, że druga tura będzie. Taki wynik był do przewidzenia. Przede mną trudny okres. Przez następne dwa tygodnie muszę przekonać osoby niezdecydowane, że to ja jestem tą osobą, która powinna być prezydentem z uwagi na zaplecze, którym dysponuję w Radzie Miejskiej – mówi Adam Krzyżak

Rada Miejska
Barbara Bielawska, Jan Grabowiecki, Danuta Hajok, Czesław Rychlik, Ryszard Zalewski, Wiesława Kiermaszek-Lamla, Henryk Kubica, Lech Litwora, Franciszek Plutowski, Władysław Szymura, Janusz Wyleżych, Jan Kaczyński, Ireneusz Skupień, Stanisław Stachoń, Roman Szamatowicz, Edward Szczygieł, Marian Balcer, Adam Króliczek, Janusz Majda, Teresa Rybka, Zofia Wistuba.

Pszów

Frekwencja - 42,67%
Marek Hawel 64,03% (3132 gł.)
Ryszard Zapał 25,37% (1241)
Stanisław Lorek 7,85% ( 384)

– Ten wynik jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Oczywiście jak każda z osób poważnie traktująca wybory liczyłem na wygraną. Jednak aż tak duża przewaga i zwycięstwo w pierwszej turze jest dla mnie zaskoczeniem. Teraz czas na budowanie zaplecza politycznego – mówi Marek Hawel.

Rada Miejska
Weronika Lach-Witych, Elżbieta Idziaczyk, Kazimierz Nawrat, Czesław Krzystała, Leszek Piątkowski, Paweł Kołodziej, Marcin Grzenia, Paweł Kowol, Jacek Sowa, Józef Szarowski, Mieczysław Jóźwicki, Bolesław Mojżesz, Mirosława Górecka, Ryszard Wawrzyńczak, Ignacy Basztoń.

Rydułtowy

Frekwencja - 44,42%
Henryk Hajduk 26,78% (2117 gł.)
Kornelia Newy 23,71% (1875)
Alfred Sikora 19,46% (1539)
Grzegorz Dziewior 19,01% (1503)
Ryszard Zawisz 6,69% (529)
Janina Krawczyńska 1,94% (154)

– Ten wynik jest dwa razy lepszy od tego, który uzyskałem w wyborach cztery lata temu. Poza tym wyniki wyborów do rady są dla wielu zaskoczeniem. Myślę, że będzie się dobrze współpracowało – mówi Henryk Hajduk.

Rada Miejska
Barbara Baron, Marek Bugla, Henryk Hajduk, Wojciech Koźlik, Michał Pierchała, Michał Seemann, Stefan Sładek, Andrzej Strzelec, Urszula Hajto, Bogumił Kosowski, Kornelia Newy, Piotr Sojka, Rudolf Warło, Barbara Wojciechowska, Józef Jenczmionka, Piotr Mitrenga, Franciszek Panic, Zbigniew Szurek, Lucjan Szwan, Olgierd Wieczorek, Henryk Wojtaszek.

Radlin

Frekwencja – 36,28%
Barbara Magiera - 69,5% (3618 gł.)
Mirosław Chłodek - 30,5% (1588)

– To wynik, który bardzo cieszy, ale i zobowiązuje. Dziękuję wyborcom, że na mnie głosowali. Cieszę się, że sprawdzone osoby, które pracowały w Radzie Miejskiej zostały ponownie wybrane i że będziemy mogli spokojnie pracować. Wielu ma spore doświadczenie – mówi Barbara Magiera.

Rada Miejska
Stefan Lukoszek, Barbara Magiera, Andrzej Menżyk, Anna Muszer, Ilona Serednicka, Gabriela Halamoda, Grzegorz Marszałek, Michał Wawrzyniak, Gabriela Chromik, Bolesław Mika, Jacek Sobik, Kazimierz Huda, Feliks Szweda, Henryk Rduch, Stanisław Lapawa.

Gorzyce

Frekwencja - 44,7%
Piotr Oślizło – 37,7% (2555 gł.)
Stanisław Sitek – 32,3% (2189)
Joachim Władarz – 30% (2026)

Rada Gminy
Czesław Zychma (Bełsznica), Damian Klimanek (Bluszczów), Jerzy Rebeś oraz Marian Jureczka (Czyżowice), Henryk Wycisk i Jan Skrzypiec (Gorzyce), Krzysztof Małek (Gorzyczki), Bogusław Konieczny (Kolonia Fryderyk), Jerzy Chlebisz i Marian Katryniok (Olza, Odra), Henryk Tomala (Osiny), Ryszard Nielaba i Konrad Kamczyk (Rogów), Elżbieta Nowak i Czesław Wawrzyczny (Turza Śląska).

Godów
Frekwencja – około 47%
Zygmunt Skupień – 43,5% (2026)
Mariusz Adamczyk – 40,7% (1894)
Zygfryd Prochasek – 15,7% (733)

Rada Gminy
Donat Trafiał i Michał Ambroziak (Godów), Krzysztof Kubica, Antoni Tomas, Adrian Neugebauer i Eugeniusz Tomas (Gołkowice), Arkadiusz Kowalski i Tomasz Nawrat (Krostoszowice), Brunon Pyrchała i Jan Szczeponek (Łaziska), Stanisław Palowski (Skrbeńsko), Krzysztof Widz, Henryk Bienia, Stanisław Tatarczyk i Stefan Banot (Skrzyszów).

Lubomia

Frekwencja - 42%
Czesław Burek – 86,5% (2204 gł.)

– Dziękuję mieszkańcom za oddane na mnie głosy. Mieli oni wybór między „tak” i „nie”, był to swoisty plebiscyt. Myślę, że dobrego wyniku, który osiągnąłem nie można tłumaczyć wyłącznie brakiem kontrkandydata. W porównaniu do poprzednich wyborów przybyło mi zwolenników – komentuje swój wynik Czesław Burek.

Rada Gminy
Gizela Bizoń, Serafin Ździebko, Andrzej Godoj, Maria Janeta, Gabriela Świerzy, Zbigniew Szuba, Roman Bizoń (Lubomia), Antoni Pawełak, Andzrej Pawełek, Andzrej Tanżyna, Damian Motyka, Krystyna Kuczera, Irena Koczwara (Syrynia), Łucjan Wendelberger (Nieboczowy) i Franciszek Adamczyk (Buków, Ligota Tworkowska).
 
Marklowice

Frekwencja – 64,31%
Tadeusz Chrószcz – 84,15 % (2210)
Czesław Karwot - 15,7% (416 gł.)

–Taki wynik jest powodem do dumy, jednak nie oznacza, że teraz będziemy świętować. Mieszkańcy obdarzyli mnie zaufaniem i teraz czas na kontynuowanie tego co jest realizowane od lat. Głosy wyborców zobowiązują do ciężkiej pracy –Tadeusz Chrószcz .

Rada Gminy
Józef Kowol, Teresa Machnica, Tadeusz Nawrat, Lucjan Fojcik, Krystyna Klocek, Tadeusz Kocjan, Marian Mokrosz, Andrzej Brychcy, Andrzej Filipowski, Czesław Grzesik, Michał Mikółka, Piotr Burszczyk, Damian Chrószcz, Czesław Karwot, Gabriel Rduch.

Mszana

Frekwencja – 53,37%
Jerzy Grzegoszczyk – 57,5% (1767)
Mirosław Szymanek – 36,2% (1113)

– Oczywiście miałem nadzieję na wygraną. To nie moja zasługa tylko wyborców. Powtórzę jeszcze raz to co wcześniej powiedziałem. Nie będę obiecywał gruszek na wierzbie, bo znam realia. Będę kontynuował to co zacząłem – mówi Jerzy Grzegoszczyk.

Rada Gminy
Roman Bura, Aniela Gąsior, Roman Tatarczyk, Wiesława Tatarczyk-Sitek, Adam Brudny, Zygmunt Wolny, Grzegorz Mitko, Jolanta Cieślik, Tadeusz Wroński, Aleksandra Merta-Woryna, Roman Tlołka, Janusz Krzyżok, Alojzy Wita, Bożena Musiolik, Marek Liśnikowski.

Rada powiatu
Marek Hawel (Będzie burmistrzem Pszowa, prawdopodobnie w Radzie Powiatu zastąpi go Leszek Bizoń), Piotr Cybułka, Jolanta Otawa, Jerzy Torka, Józef Żywina - wicestarosta ubiegłej kadencji, Tadeusz Sobala, Czesława Somerlik, Edyta Cogiel, Krystyna Smuda, Krystyna Szymiczek, Adam Gawęda, Mieczysław Kowalski, Bronisław Kostaniuk, Grzegorz Dziewior, Stanisław Małecki, Marian Drosio, Grzegorz Kamiński, Jerzy Rosół, Bożena Rączka, Damian Majcherek, Grażyna Durczok, Ireneusz Serwotka, Jadwiga Wojaczek, Jolanta Tomaszewska, Eugeniusz Wala - przewodniczący Rady Powiatu ubiegłej kadencji, Kazimierz Grzywacz, Tadeusz Skatuła.

(raj, jak, j.sp)