Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (350) Data wydania: 10.10.06

To było dla mnie piekło

Wojenne wspomnienia Jana Piątka.
W wieku 13 lat wstąpiłem do orkiestry 13 pułku piechoty. Nauka gry trwała tylko dwa lata, ponieważ już w czerwcu 1939 r. opuściliśmy koszary, by zwolnić miejsce dla roczników rezerwy powołanych do czynnej służby wojskowej. Mobilizacja ogólna ruszyła. Jako nieletnim kazano nam wrócić do swoich rodzin. W grupie tej byli moi nieco starsi koledzy: Bernard Kotala z Pszowa, Leon Kłosek z Rogowa, Henryk Francuz z Krzyżkowic, Helmut Głodek z Jaśkowic, Władysław Kołodziej z okolic Kuźni-Bochni. Myślę, że dzisiaj oni już nie żyją. Pisząc o nich chciałbym oddać im cześć. To byli wspaniali ludzie.
 
Wszyscy ulegliśmy nastrojowi patriotycznej chęci obrony zagrożonej Ojczyzny. Ostatecznie kapelmistrz ppor. Ryżow i szef orkiestry st. sier. Józef Urbańczyk na własną odpowiedzialność zabrali nas razem z pułkiem. W pole wyruszyliśmy pod koniec sierpnia 1939 r. w kierunku północnym, w ściślej mówiąc kierunek i cel nam, dzieciom, był nieznany.
 
W towarzystwie nieprzyjacielskich samolotów zwiadowczych 3 września 1939 r. w nocy dotarliśmy do linii frontu. To, co zastaliśmy następnej nocy pod Gruduskrem można było w moim odczuciu nazwać piekłem. Linia została przez Niemców przerwana. Formacje polskie były w odwrocie. Wycofywały się chaotycznie, w popłochu i zamieszaniu. Nie było dowództwa, nie było rozkazów. Była tylko strzelanina ze wszystkich stron.
 
Już nie pamiętam jak na drugi dzień znalazłem się bez moich towarzyszy w jednej kolumnie rozbitego taboru, zmieszanego z rozbitkami żołnierzy, zmierzającej w kierunku Płońska. Kolumna ta była co chwila atakowana i koszona przez nieprzyjacielskie samoloty, a nieraz przez własne oddziały zwiadów kawaleryjskich. Po wielkiej masakrze pod Płońskiem kolumna, prawdopodobnie bez dowództwa, rozbiła się na dwie. Jedna poszła w kierunku Modlina, a druga w kierunku Sochaczewa. Tam nastąpiła ponowna powietrzna masakra. Ja z kolegą Bernardem Kotalą udaliśmy się do Modliła. Po drodze życie przeszkoliło nas w posługiwaniu się bronią, z którą do końca już się nie rozstaliśmy, wymienialiśmy ją tylko na lepszą. W twierdzy Modlina część członków byłej orkiestry 13 p.p., w tym i ja, walczyło pod dowództwem pułkownika Nowaka, który zginął w pierwszej linii z hełmem na ręku, wydając rozkazy. W miarę zacieśniania się pierścienia zepchnięto nas do Nowego Dworu i tam po kilkunastu dniach już wojny pozycyjnej, złożyliśmy broń. Było to, jak mi się wydaje, 28 września 1939 r.
 
Po odśpiewaniu hymnu i Roty w obecności żołnierzy Wermachtu, złożyliśmy broń, po czym zgrupowano nas na okolicznych łąkach i następnego dnia Niemcy uformowali z nas kolumnę, którą popędzono do obozu jenieckiego. Pozwolenie przez Wermacht na złożenie broni z taką uroczystością, było uhonorowaniem naszej waleczności. Do ostatniego dnia wierzyliśmy, że wojnę wygramy.
 
Jako wyróżnienie najmłodszego elewa 13 pułku piechoty w 1986 r. otrzymałem odznakę pamiątkową „Syna Pułku”, nadaną po weryfikacji przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
 
Jan Piątek