Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (348) Data wydania: 26.09.06

Prokurator odwiedzi oczyszczalnię?

Radni zdecydują czy sprawą biogazu na oczyszczalni ścieków zajmie się prokurator.
Biogaz gromadzony w oczyszczalni ścieków Karkoszka II miał być wykorzystywany do ogrzewania znajdujących się tam budynków i osuszania osadów oraz do wytwarzania prądu. Urządzenia zainstalowano wadliwie i z planów nic konkretnego nie wyszło. Sprawą zajmowała się kilkakrotnie Komisja Rozwoju i Integracji z Europą, a także Komisja Prawa, która w ubiegłym tygodniu postanowiła sprawę przekazać prokuraturze. Ostatecznie musi o tym zdecydować większość radnych. Projekt stosownej uchwały będzie rozpatrywany na sesji w najbliższy czwartek 28 września.
 
Przypomnijmy, że problem wadliwej instalacji ujrzał światło dzienne w sierpniu 2005 r. kilka miesięcy po rozruchu oczyszczalni. Okazało się wówczas, że zakupione urządzenia są nieodpowiednie. Dlaczego więc je kupiono?
 
W projekcie budowy oczyszczalni były rozbieżności. W jednej jego części przewidziano, że energia z biogazu będzie wykorzystywana dla całej oczyszczalni, w drugiej zaś, że biogaz będzie wykorzystywany jedynie do ogrzewania bloku technologiczno-energetycznego. W związku z tym zakupiono generator dla całości oczyszczalni, a instalację jedynie do bloku technologicznego – mówi Jan Zemło. Wiceprezydent dodaje, że mimo ujawnionych wad biogaz jest wykorzystywany. Tymczasowo trafia on do pieców gazowych, które osuszają osad i ogrzewają budynki oczyszczalni. Niemożliwe jest natomiast wytwarzanie prądu.
 
Wyjaśnienia wiceprezydenta nie wszystkich radnych przekonują. Twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd poprzez przedwczesne podanie informacji o zakończeniu inwestycji. Ich zdaniem zakup nieodpowiednich urządzeń to marnotrawienie publicznych pieniędzy. Naprawienie błędów będzie kosztować podatników ok. 200 tys. zł.
 
(raj)