Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (328) Data wydania: 09.05.06

Epidemia alergii

Rozmowa z Grażyną Poterą, specjalistą chorób wewnętrznych, alergologiem.
Jakie są przyczyny alergii?
 
Zawsze w chorobach alergicznych bierzemy pod uwagę dwa czynniki. Jest to czynnik genetyczny, czyli predyspozycja genetyczna do alergii oraz czynnik środowiskowy. Zachwianie równowagi, czyli duża komponenta genetyczna albo duża komponenta środowiskowa, spowodowało, że chorób alergicznych mamy obecnie coraz więcej.
 
Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, które z nich mogą przyczyniać się do alergii?
 
Z jednej strony mówi się, że przyczyną jest chemizacja życia. Dużo więcej jest środków chemicznych, pokarmów, których kiedyś nie było. Jest też teoria zanieczyszczenia środowiska, spalanie silników Diesla, które powodują, że alergeny stają się bardziej agresywne. Na pojawienie się alergii może wpływać także zmiana sposobu naszego życia, to znaczy większa higiena, komfort życia, sposób budownictwa. Mamy szczelne mieszkania, mamy klimatyzację, dywany, co daje nam komfort, ale powoduje zarazem, że zwiększa się koncentracja alergenów. Jest też inna teoria, która mówi, że do alergii przyczyniają się szczepienia ochronne, a także leczenie w dzieciństwie dzieci na wszystko antybiotykami. To są tylko teorie. Faktem jest, że obecnie mniej chorujemy na choroby zakaźne, za to uważa się, że jest większa skłonność do alergii. Mamy wręcz do czynienia z epidemią schorzeń alergicznych.
 
Jakie są objawy tej choroby?
 
Alergia może przebiegać z objawami albo bez. Połowa pacjentów, którzy zgłaszają się do poradni, myśli, że ma alergię, a wcale jej nie ma. Jest to tak modne określenie, że każda niepożądana reakcja na jakiś czynnik zewnętrzny, czy to na lek, czy środek chemiczny jest utożsamiana z alergią, a to nie jest tak do końca. W zasadzie alergia może dotyczyć każdego organu. Spotykamy się tutaj najczęściej z alergiami górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry oraz przewodu pokarmowego.
 
Czy alergia jest uleczalna?
 
Jest to choroba przewlekła. W zasadzie nie ma możliwości wyleczenia się z alergii. Jedyną metodą, którą uważa się za leczenie przyczynowe alergii, jest tak zwana immunoterapia swoista, nazywana popularnie odczulaniem. Dotyczy ona jednak tylko niewielkiej grupy pacjentów, którzy się na to leczenie kwalifikują i niewielkiej części chorób alergicznych, gdyż nie na wszystko się odczula i tylko tych alergenów, na które się odczula. Jeśli pacjent kwalifikuje się do takiego leczenia i jest poprawa po odczulaniu, to na te alergeny, na które odczulamy, uzyskujemy trwałą poprawę. Jest to jedyna metoda leczenia przyczynowego, która może spowodować trwałe uleczenie, chociaż pacjent dalej jest alergikiem, gdyż mogą się u niego pojawić inne postacie alergii.
 
Jak żyć z alergią?
 
W leczeniu alergii stosuje się trzy metody. Pierwsza i najważniejsza to unikanie kontaktu z alergenem. Jeśli ktoś jest uczulony na kota, to powinien go unikać a już na pewno nie może go mieć w domu. Tak samo jest z pokarmami. Jeśli komuś coś szkodzi, co nie zawsze jest alergią, to wiadomo, że nie powinno się tego jeść. Drugą jest leczenie farmakologiczne, które po zdiagnozowaniu niekoniecznie musi prowadzić lekarz alergolog. W tej chwili ułatwieniem dla pacjenta jest to, że podstawowe leki przeciwalergiczne, czyli tak zwane leki antyhistaminowe, są dostępne bez recepty. Są one bezpieczne i można jest stosować oczywiście przez jakiś okres czasu. Niektóre schorzenia alergiczne wymagają stałego nadzoru specjalistycznego. Trzecia metoda to wspomniana immunoterapia. Na szczęście choroby alergiczne rzadko są chorobami zagrażającymi życiu, natomiast coraz bardziej powszechnymi.
 
Rozmawiała Iza Salamon