Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (323) Data wydania: 04.04.06

Za sumienność do sądu

Trzej pracownicy Służb Komunalnych Miasta w Wodzisławiu (Krzysztof Biederman, Janusz Ryszkiewicz i Andrzej Krawczyk) staną przed sądem, ponieważ sumiennie wypełniali polecenia prezydenta miasta.
Przed sądem staną pracownicy Służb Komunalnych Miasta, którzy z polecenia prezydenta ustawili znaki drogowe na ul. Stromej i Górnej. Rozprawę z ich udziałem zaplanowano na 25 kwietnia.
 
Wszystko działo się 10 listopada. Z polecenia wiceprezydenta Jana Zemło pracownicy SKM, wspierani przez mieszkańców, ustawili na obu ulicach znaki. Tym samym wprowadzili tutaj ruch jednokierunkowy. Po kilku minutach pojawiła się policja i nakazała znaki usunąć. Podczas przesłuchania funkcjonariusz, który z nami rozmawiał sprawę bagatelizował. Twierdził, że to formalność, a sprawa zostanie umorzona i o sądzie nie mam mowy - twierdzi Andrzej Krawczyk. Kolejny podejrzany Janusz Ryszkiewicz, zastępca kierownika działu drogowego SKM, dodaje, że od początku sprawa jest podejrzana i ma znamiona walki politycznej. Już wtedy, gdy stawialiśmy znaki widać było niechęć policjantów do władz miasta. Kiedy mówiliśmy, że wykonujemy polecenia prezydenta policjant stwierdził, że „prezydenta ma gdzieś…". Teraz okazuje się, że stosunkowo błaha sprawa trafia do sądu. Przecież o te znaki prosili mieszkańcy, którzy z powodu zamknięcia wiaduktu na ul. Jastrzębskiej pod swoimi domami przeżywali koszmar - twierdzi mężczyzna. Dyrektor SKM Piotr Nowak dodaje, że doszło do absurdu. Teraz każdy z pracowników może mi powiedzieć, że nie będzie wypełniał moich poleceń bo się boi. W takich warunkach trudno pracować.
 
Nie jestem świadkiem
 
Wiceprezydent Jan Zemło, który zlecił ustawienie znaków, postępowaniem policjantów jest oburzony. Nie wiem dlaczego nikt się mnie nie czepia. Przecież to ja wydałem tym osobom polecenie by znaki postawili. Nie wezwano mnie nawet na świadka, choć zarządcą tej drogi jest właśnie prezydent. Pytań w tej sprawie nie brakuje - twierdzi Jan Zemło.
 
Komendant Komendy Powiatowej w Wodzisławiu nadkom. Dariusz Ostrowski uważa, że szukanie w tej sprawie drugiego dna jest nieporozumieniem. Wiceprezydent Jan Zemło nie jest podejrzanym, ponieważ kodeks wykroczeń nie przewiduje pociągania do odpowiedzialności osób podejrzanych o sprawstwo kierownicze czy o podżeganie do popełniania czynów niezgodnych z prawem. Uznaliśmy, że o tym, czy popełniono wykroczenie powinien zdecydować sąd - twierdzi Ostrowski.
 
Brak pozwolenia
 
Znaki ustawione 10 listopada 2005 r. przez pracowników SKM, a następnie decyzją policji usunięte, na stałe pojawiły się tam kilkanaście dni później. Policja twierdzi, że dopiero wówczas władze miasta dysponowały decyzją starostwa powiatowego, które decyduje o zmianach organizacji ruchu. Po pierwsze, miałem prawo ustawić znaki ponieważ zarządca drogi może to zrobić natychmiast, gdy istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców - tak było na ul. Górnej. Po drugie wcześniej wszystko ze starostwem ustaliliśmy - mówi Jan Zemło.
 
Rafał Jabłoński