Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (305) Data wydania: 29.11.05

Moje miasto Pszów

Uczniowie pszowskich szkół mieli okazję się przekonać, czy dobrze znają swoje miasto. „Dowiedzieliśmy się, jak bogata jest historia Pszowa i wiemy, że mamy się czym pochwalić” - mówili uczestnicy konkursu „Pszów - wczoraj i dziś”.
Jak się nazywali pierwszy sołtys i pierwszy burmistrz Pszowa? Jaka jest powierzchnia miasta? W którym roku Pszowskie Doły zostały przyłączone do Pszowa? - to tylko kilka przykładów z ponad stu pytań, które padły w konkursie „Pszów - wczoraj i dziś”, zorganizowanym z okazji X-lecia samorządności miasta przez Towarzystwo Przyjaciół Pszowa. Inicjatywę wsparł Urząd Miasta.
 
Dzieci z kilku pszowskich szkół doskonale radziły sobie z większością pytań. Pierwszym sołtysem w Pszowie był wybrany w 1265 roku Richulf. Pierwszym burmistrzem został Tadeusz Szczotok. Nasze miasto ma powierzchnię 20,47 km kw. Pszowskie Doły były osobną gminą przez 79 lat, zostały przyłączone do Pszowa w1927 roku. Honorowi obywatele to Henryk Rzodeczko oraz papież Jan Paweł II. Dwie największe obecnie inwestycje to oczyszczalnia ścieków i lodowisko - odpowiadały na kolejne pytania szkolne drużyny.
 
Konkurs „Pszów - wczoraj i dziś” prowadziła Elżbieta Idziaczyk, w komisji zasiedli ponadto Bolesław Mojżesz - emerytowany nauczyciel historii i były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 z Pszowskich Dołów, Bogusław Kołodziej - prezes TPP, Katarzyna Brachmańska z Urzędu Miasta oraz Eugeniusz Fibic, pszowski przedsiębiorca. To dzięki jego wsparciu uczestnicy konkursu mogli otrzymać wartościowe nagrody pod postacią sprzętu radiofonicznego oraz ciekawych encyklopedii i albumów. Główną nagrodą był odtwarzacz CD. Nikt z uczestników nie wyszedł z pustymi rękami. Dla wszystkich organizatorzy przygotowali upominki m.in. książkę ks. prof. Jerzego Szymika „Dzienniki Pszowskie”.
 
Pierwsze miejsce w konkursie historycznym o Pszowie zdobył Dawid Bobrzyk z SP3. Drugie miejsce zajęła Weronika Olszowska z SP1, a trzecie - Zuzanna Szymera z SP2 i właśnie szkoła Zuzi drużynowo była najlepsza. Na drugim miejscu znalazła się SP3, a trzecie przypadło w udziale drugiej drużynie z SP1. Chcemy taki konkurs organizować co roku. Mam nadzieję, że stanie się to w naszym mieście tradycją - powiedział Bogusław Kołodziej, prezes TPP.
 
Ania Juraszczyk SP1
Dzięki tem konkursowi dowiedziałam się sporo o moim mieście, np. kiedy powstała moja szkoła. Nie wiedziałam też, że w Pszowie jest tyle ciekawych zabytków. Sporo się uczyłam do tego konkursu. Bardzo lubię moje miasto, Pszów i nie chciałabym mieszkać gdzie indziej.
 
Marek Kolorz z Gimnazjum
Nauczyłem się historii, która do tej pory nie była mi tak dobrze znana. Pszów ma bogatą, bardzo ciekawą przeszłość. Znając dobrze jego dzieje, mogę się pochwalić swoim miastem. Bo naprawdę na to zasługuje.
 
Anna Halama SP3
Dowiedziałam się, ile ciekawych i sławnych osób uczestniczyło w dziejach naszego miasta. Nie wiedziałam też, że pszowski kościół jest taki stary. Sporo się uczyłam, bardzo mnie zaciekawiła przeszłość Pszowa. Na co dzień interesuję się matematyką, lubię też wychowanie fizyczne.
 
Iza Salamon