Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (297) Data wydania: 04.10.05

Martwi słaba frekwencja

W ostatnich wyborach parlamentarnych o fotele poselskie ubiegało się 21 kandydatów z powiatu wodzisławskiego. Niestety nie będziemy mieli swojego przedstawiciela w sejmie. Najlepszy wynik zdobył Ryszard Zawadzki, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu zdobywając 4760 głosów. Kandydatów na senatorów było trzech. Antoni Motyczka (już niebawem senator) i Paweł Porwoł mogą się cieszyć bardzo dużym poparciem. Na szarym końcu był natomiast Stanisław Kijewski.
Wybory w ocenie kandydatów - SEJM:
  • Jarosław Szczęsny PO – radny powiatowy (2853 głosy)
    Jestem zadowolony ze zwycięstwa w Gorzycach i w Godowie. Z pierwszej gminy pochodzę, a w drugiej mieszkam. Stwierdziłem, że warto powalczyć, ponieważ startowałem z mocnej listy. Jeśli chodzi o kampanię to widzę, że rozmach każdego z kandydatów przełożył się bezpośrednio na wynik. Niestety okazało się, że powiat wodzisławski nie ma żadnego posła.
  • Eugeniusz Mucha PO – prezes klubu siatkarskiego Górnik Radlin (2302 głosy)
    Niewątpliwie wybory wygrałem w Radlinie. Okazuje się, że podobnie było w dwóch lokalach wyborczych w wodzisławskiej dzielnicy Radlin II – stąd pochodzę. Mój wynik oceniam bardzo pozytywnie. Spośród 211 kandydatów znalazłem się na 29 miejscu. To był udany debiut. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poparli moją kandydaturę.
  • Ryszard Zawadzki PO – dyrektor ZST w Wodzisławiu (4760 głosów)
    Nie ukrywam, że spodziewałem się lepszego wyniku. Przyjmuję go jednak z pokorą. To jest demokracja. Szkoda, że tak mało ludzi poszło do wyborów. W wyborach liczyłem na uczniów i absolwentów mojej szkoły oraz przedstawicieli rzemiosła, których od lat wspierałem. Niestety poparli oni Michała Wójcika, dyrektora Naczelnej Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
  • Marian Drosio PiS – dyrektor ZS im. 14 Pułku Powst. Śl. w Wodzisławiu (2458 gł.)
    Szczerze mówiąc nie miałem czasu na organizowanie kampanii wyborczej. Kiedy rozgrywała się sprawa mojej kandydatury, w szkole ponad 300 uczniów zdawało nową maturę. Zorganizowanie tego egzaminu było bardzo pracochłonne i wyłączyło mnie z działania na rzecz tych wyborów. Podczas kampanii mogłem liczyć jedynie na pomoc znajomych. Dziękuję mieszkańcom za poparcie.  
Wybory w ocenie kandydatów - SENAT:
  • Stanisław Kijewski - Ogólnopolski Bezpartyjny Ruch Społeczny (5580 głosów)
    Myślę, że sprawa jest prosta. Elektorat, na który liczyłem nie poszedł do wyborów. W wypowiedziach radiowych, telewizyjnych i na plakatach zwracałem się do ludzi, którzy potrzebują pomocy. Jest w kraju źle i będzie jeszcze gorzej. Trudno, Polacy tak wybrali, to będą to mieć. Na drogą kampanię się nie nastawiałem bo to nie ma sensu.
  • Paweł Porwoł - bezpartyjny startujący z LPR – dyr. Muzeum w Wodzisławiu  (38227 gł.)
    Nie ukrywam, że ten wynik jest dla mnie satysfakcją. Cieszę się tym bardziej, że w moim przypadku ludzie głosowali na człowieka, a nie na partię. Poparcie to głównie zasługa życzliwych ludzi, którzy mówili jedynie jaki jestem. Chcę robić to na czym się znam, czyli zajmować się ochroną dziedzictwa narodowego i działać w ten sposób dla dobra regionu.
 
POSŁOWIE WYBRANI W OKRĘGU RYBNICKIM:
 
Prawo i Sprawiedliwość
  • Bolesław Piecha – poseł IV kadencji, lekarz, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Rybniku
  • Michał Wójcik – dyrektor Naczelnej Izby Rzemieślniczej w Katowicach, radny wojewódzki w Sejmiku Województwa Śląskiego
  • Izabela Kloc – radna powiatowa w Pszczynie, nauczycielka
  • Grzegorz Janik – radny w Sejmiku Województwa Śląskiego z Rybnika
Platforma Obywatelska
  • Andrzej Markowiak – poseł IV kadencji, były prezydent Raciborza
  • Krzysztof Gadowski – wiceprezydent Jastrzębia Zdroju
  • Henryk Siedlaczek – raciborski starosta
  • Eugeniusz Wycisło – poseł IV kadencji, były burmistrz Mikołowa i były starosta powiatu mikołowskiego
Andrzej Markowiak – poseł IV kadencji, były prezydent Raciborza
Sojusz Lewicy Demokratycznej
  • Tadeusz Motowidło – poseł IV kadencji, górnik, były przewodniczący Rady Miasta w Jastrzębiu Zdroju