Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (297) Data wydania: 04.10.05

Błąd urzędników

Anna Kapciak wygrała batalię o swoje mieszkanie. Urzędnicy odmówili prawa do jego wykupu i wręczyli kobiecie wypowiedzenie lokalu. Nie mieli racji. Teraz wypadałoby przeprosić.
Temat pojawił się już na naszych łamach 6 września. Przypomnijmy, że mieszkanka ul. Tysiąclecia stara się o wykup zajmowanego przez siebie mieszkania komunalnego. Złożyła w tej sprawie stosowny wniosek, lecz zamiast odpowiedzi otrzymała wypowiedzenie najmu mieszkania. Stało się tak, ponieważ urzędnicy uznali, że mąż kobiety posiada mieszkanie i do drugiego nie ma ona prawa. Długo upierali się przy swoim. W tym przekonaniu utwierdziła ich Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej, która przed miesiącem nie dopatrzyła się błędów. Okazało się, że radni nie dysponowali pełną dokumentacją. Nie wiedzieli, że Anna Kapciak nie posiada tytułu prawnego do lokalu męża.
 
Nieprawdą jest, że zajmuję dwa mieszkania, mieszkanie przy ul. Tysiąclecia o wykup, którego złożyłam wniosek otrzymałam w drodze decyzji administracyjnej. W 1999 r. zawarłam związek małżeński. Mój mąż posiadał mieszkanie zakładowe przy ul. Wyszyńskiego, w którym do grudnia 2004 r., tj. do chwili śmierci, zamieszkiwała jego była żona. W marcu 2005 r. złożyłam wniosek o wykup  mieszkania. W pismach kierowanych do Urzędu Miasta stwierdzam, że ani ja nie posiadam tytułu prawnego do zajmowania mieszkania zakładowego przy ul. Wyszyńskiego, będącego w dyspozycji mojego męża, ani mąż nie posiada tytułu prawnego do zajmowania mieszkania przy ul. Tysiąclecia, będącego w mojej dyspozycji i stanowiącego mienie komunalne. Tytuły prawne do tych mieszkań otrzymaliśmy przed rokiem 1999, czyli przed datą zawarcia  związku małżeńskiego – wyjaśnia Anna Kapciak.
 
Ostatecznie Komisja Rewizyjna uznała skargę za zasadną. Okazuje się, że kobieta ma prawo do wykupu mieszkania, a wypowiedzenie najmu lokalu będzie anulowane. Stanowisko komisji nie było jednoznaczne. Janusz Majda domagał się dodatkowo ukarania urzędników, którzy bardzo długo nie potrafili ustalić stanu faktycznego. Ma tu na myśli Jadwigę Widenkę, naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich oraz dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej Bolesława Gowina, któremu kobieta zarzuca obrażanie i zachowanie niegodne urzędnika.
 
Rafał Jabłoński