Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (274) Data wydania: 26.04.05

Ofiarom Holocaustu

Wielu uczniów i rodziców wzięło udział w spotkaniu poświeconym pamięci ofiar Holocaustu, które odbyło się w Gimnazjum w Turzy Śląskiej.
Młodzież przedstawiła ciekawy spektakl na temat życia oraz zagłady Żydów. Goście mogli oglądać wystawy, prezentacje multimedialne a także poczęstować się potrawami kuchni żydowskiej.

Jesteśmy nielicznymi ocaleńcami narodu żydowskiego – mówił Robert Kulka ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, który został zaproszony na to spotkanie. – Moja rodzina przeżyła całą wojnę nie ukrywając się, rodzice urodzili się na Morawach i mieli czechosłowackie paszporty. Nie było w nich adnotacji o wyznaniu, byliśmy więc obywatelami Protektoratu Czech i Moraw. Trzeba było jednak ukrywać swoją tożsamość, mieć dużo zimnej krwi i umiejętności znalezienia się w różnych sytuacjach. Ojciec potrafił przewidzieć co się może zdarzyć. Powinniśmy być uczuleni na wszelkie próby powtórki historii.

Wodzisławski historyk Kazimierz Mroczek przekazał szkole broszurki „Dzieje wodzisławskich Żydów”, które wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Przypomniał, że w XIX w. co piąty mieszkaniec Wodzisławia był Żydem. Po społeczności starozakonnej pozostało niewiele śladów, wydanie broszurki na ten temat ma ocalić od zapomnienia historię wodzisławskich Żydów.

Włączyliśmy się w projekt obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim i Holocaustu, który ogłosiło Centrum Edukacji Obywatelskiej – wyjaśnia Lucyna Gajda, dyrektor Gimnazjum w Turzy. Młodzież przygotowywała albumu na ten temat, prezentacje multimedialne i wystawy. Przedstawione zostały historyczne materiały dotyczące Marszu Śmierci z Oświęcimia. Uczniowie zapoznawali się z tą tematyką przez kilka miesięcy. Podsumowaniem było przedstawienie, które pokazywało życie codzienne przedwojennych Żydów oraz ich tragedię podczas okupacji hitlerowskiej.

Spektakl przygotowano pod kierunkiem Jolanty Szurman, wykorzystano w nim fragmenty Biblii, wspomnienia Janusza Korczaka, poezję Marii Konopnickiej, utwory „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall i „Elegia miasteczek żydowskich” Antoniego Słonimskiego oraz muzykę żydowską.

(jak)