Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Świąteczny koncert

19.11.2003 00:00
Koncert chórów zorganizowany w parafii św. Herberta, był częścią obchodów 85 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Występy śpiewaków w kościele przy ul. Radlińskiej są już tradycją. Najbardziej znane grupy z terenu całego powiatu spotykają się tutaj nie tylko przy okazji świąt kościelnych, ale także narodowych. Jak mówi Józef Pieczka, prezes Okręgu Wodzisławskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, część chórów wywodzi się właśnie z okresu niepodległościowego. Tak na przykład chór „Jadwiga” z Radlina II powstał w 1919 r.
Charakter narodowy miały także wykonywane utwory, a gospodarz spotkania, ks. proboszcz Janusz Badura, wprowadzając w klimat tego święta, zwrócił uwagę na potrzebę pielęgnowania patriotyzmu. To jest wielki dzień. Każdy w swoim życiu powinien znaleźć skrawek Polski, z którego będzie dumny. Może nim być drugi człowiek lub konkretna wartość. Wasza obecność tutaj pokazuje, że ważnym skrawkiem w życiu człowieka jest śpiew - mówił proboszcz.

Oprócz wspomnianego już chóru „Jadwiga”, wodzisławskiej publiczności zaprezentowały się jeszcze cztery grupy. Była ekipa z Jastrzębia, z Jedłownika, a także śpiewacy z miejscowego kościoła i sąsiedzi z parafii Wniebowzięcia NMP. Koncert chórów nie był jedynym elementem obchodów Dnia Niepodległości. Już o godz. 11.30, w Kościele Wniebowzięcia NMP, rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Natomiast godzinę później delegacje władz miejskich, starostwa oraz organizacji kombatanckich złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Powstań Śląskich.

(raj)
  • Numer: 47 (199)
  • Data wydania: 19.11.03