Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Nauka poprzez śpiew

19.11.2003 00:00
Po raz trzeci odbył się Międzyszkolny Festiwal Piosenki w Języku Niemieckim z mottem „Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają, źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.
Pierwszy raz wykonawcy mogli zaprezentować się w Domu Orkiestry, wcześniej bowiem przegląd piosenki odbywał się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Na festiwalu pojawiło się osiem szkół z naszego powiatu oraz dwie szkoły z Rybnika i jedna z Jastrzębia. Uczniowie przygotowali takie „szlagiery” jak: „10 kleine Jagemeister”, „99 luftballons”, „Steh auf wenn du am Boden bist” czy „Nehmt Abschied Bruder”. Poprzez śpiew często dużo szybciej zapamiętuje się język obcy. Myślę, że dlatego powstał ten festiwal. Uczniowie mają się bawić i jednocześnie uczyć - mówi Małgorzata Piotrowska, nauczycielka ZSP nr 1 w Rydułtowach, organizatorka odpowiedzialna za cały festiwal. Tego przeglądu, nie byłoby, gdyby nie ogromne zainteresowanie samych uczniów, oni wkładają w to wiele serca, z każdym rokiem zaskakują nas swoją pomysłowością i zaangażowaniem. Przed występem uczniowie i zaproszeni goście mogli powspominać poprzednie festiwale oglądając multimedialną prezentację, przygotowaną przez uczniów i Piotra Bożka, który od początku filmuje każdy festiwal.

Jestem po raz pierwszy na tym przeglądzie, poprzednie widziałam zmontowane na taśmie. Bardzo podobały mi się występy wszystkich szkół. Zespoły są fachowo przygotowane pod względem językowym i artystycznym - przyznaje Elżbieta Jeleń z Instytucji Goethego w Krakowie.  W Krakowie są organizowane Akademickie Spotkania Europejskie, gdzie również śpiewa się w języku niemieckim. W maju tego roku zaprezentowała się dziewczyna z Wodzisławia, która występowa w rydułtowskim przeglądzie rok wcześniej. Więc jest to też pewna promocja dla osób tutaj występujących.

Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, gdyż jak mówi M Piotrowska, to nie konkurs na najlepszą piosenkę a jedynie przegląd piosenek w języku niemieckim. Na tej imprezie wszyscy są zwycięzcami, bo odważyli się wystąpić i reprezentować swoją szkołę. Nagrody z Krakowa przywiozła też E. Jeleń. Dla uczestników wystąpił zespół taneczny „Olimpki”, prowadzony przez Aleksandrę Wojaczek.

Robert Steuer
  • Numer: 47 (199)
  • Data wydania: 19.11.03