Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (198) Data wydania: 12.11.03

Powiesz grzech - masz problem

Do miejscowego przedszkola uczęszcza 25 dzieci z Mszany, Połomi i Gogołowej. Jak mówi dyrektor placówki, Anna Włochyńska, panuje tutaj iście rodzinna atmosfera. Wszyscy dokładnie się znają, a o komfort najmłodszych dba miejscowy Urząd Gminy. Za tydzień odwiedzimy Przedszkole Publiczne nr 2 w Pszowie.
Gminne przedszkole mieści się w budynku miejscowego magistratu od 8 lat. Wcześniej zajęcia prowadzono w starych pomieszczeniach, znajdujących się przy kościele. Pracują tutaj cztery osoby, w tym dwie wychowawczynie. Oprócz dyrektorki, dziećmi opiekuje się także Ewa Krzystała. Najmłodsi mogą korzystać z zajęć dodatkowych, jak chociażby rytmika. W przedszkolu nie ma grupy najstarszej, dlatego też póki co zrezygnowano z zajęć języka angielskiego. Organizowane są także imprezy okolicznościowe z udziałem rodziców. Podziwiają oni występy swoich pociech w okresie bożonarodzeniowym, a także na różnego rodzaju występach publicznych. Są to głównie przedsięwzięcia realizowane z Przedszkolem Integracyjnym nr 14 w Jastrzębiu Zdroju, a także z miejscową podstawówką. Tradycją jest tutaj wielki bal przebierańców z udziałem orkiestry. Warto podkreślić, że opiekunowie planują wydanie biuletynu, aby zaprezentować swoją placówkę na zewnątrz. Niedawno dotarł tutaj komputer i już niebawem ruszą konkretne prace w tym kierunku. Jak mówi Anna Włochyńska, nie lada frajdą dla przedszkolaków jest zielona noc, organizowana na zakończenie edukacji najstarszej grupy. „W ubiegłym roku zgłosiło się 13 dzieci i całą noc spałam z nimi tutaj w przedszkolu. To była szczególna noc. Wyjątkowo robiliśmy rzeczy, których nie wolno. Do późna oglądaliśmy bajki, nie myliśmy zębów i jedliśmy słodycze. Na początku obawiałam się, że dzieci będą chciały iść do domu, jednak wszyscy wytrwali do samego rana” - wspomina dyrektorka.

(raj)

Na pytanie, co to jest problem, odpowiadają przedszkolaki

Konrad Dróżdż
Ktoś zakręci nogę i jest problem. Kiedy uderzy się w głowę i będzie miał drzazgę. Miałem to na palcu, to jest jak wejdzie drzewo do ręki. Już się goi. Kiedy ktoś coś niemiłego zrobi - zbije klockiem. Byłem smutny jak mama była na mnie wkurzona, to było bardzo bardzo dawno temu.

Karolina Jainta
Wtedy on jest, kiedy coś się zepsuje - krzesło albo zabawka, albo ktoś zje komuś jedzenie. Problem to jest to jak ktoś się pobije i się przewróci albo chce zabić osę.

Szymon Wita
Jak się uderzę w głowę to jest problem. Jestem smutny jak zbroję i ktoś mi dokucza. Z Kamilem się pokłóciłem, ale już jest dobrze. Tak to nic mnie nie martwi i nie ma problemów.

Kasia Masłowska
Problem jest wtedy, gdy ktoś coś zrzuci albo jak dzieci nabroją i coś się zepsuje. To nieładnie. I jeszcze jest problem jak się płacze i jest smutno.

Jesika Toman
Jestem chora i jest problem, i jak się wywrócę na trawę i jest mokra. Problem jest jak pszczoła uszczypnie albo bąk. Jeszcze jak coś jest starego i się zje.

Adaś Rduch
Jest problem, gdy zbroję i mamusia mnie ukarze i płaczę. Może też być jak się przewrócę i uderzę głową. Jak balon pęknie to jest problem.

Nikola Michalska
Jest wtedy, gdy dzieci płaczą albo ktoś powie grzech. Jak się uderzę to też jest problem. To jest niewesołe.