Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (193) Data wydania: 08.10.03

Arcybiskup pamięta wieże

Jubileusz 75-lecia wybudowania kościoła obchodziła parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Radlinie-Biertułtowach. Uroczystej koncelebrowanej mszy św. odprawionej z tej okazji przewodniczył ks. arcybiskup Damian Zimoń. Biertułtowski kościół wypełniony był po brzegi parafianami, którzy przyszli modlitwą uczcić jubileusz swojej świątyni.
Kościół został wybudowany w 1928 r., ale parafię w Biertułtowach utworzono już wcześniej - w lipcu 1925 r. Jej proboszczem był ks. Franciszek Palarczyk, który podjął działania zmierzające do budowy kościoła. Historię parafii i kościoła w Biertułtowach przypomniał Eryk Holona - autor książki „Ocalić od zapomnienia” wydanej w 2000 r. Starania o wybudowanie własnego kościoła mieszkańcy Biertułtów rozpoczęli już w 1910 r., ale wtedy nie zostały one uwieńczone powodzeniem. Jednak nadal gromadzono fundusze na ten cel a w listopadzie 1913 r. został powołany Katolicki Związek Budowy Kościoła, któremu przewodniczył Jan Mielimonka. Zakupiono grunt pod budowę i zbierano wśród mieszkańców deklaracje wsparcia finansowego tej inwestycji. Starania przerwała  I wojna światowa i dopiero po jej zakończeniu wrócono do sprawy budowy świątyni. Związek Budowy Kościoła w 1924 r. wystąpił do biskupa śląskiego ks. Augusta Hlonda o wyznaczenie własnego duszpasterza, który wcieliłby w czyn ten zamysł. 10 września 1924 r. do Biertułtów przyjechał ks. Franciszek Palarczyk - pierwszy proboszcz utworzonej rok później parafii i budowniczy kościoła. Do tego czasu Biertułtowy należały do parafii rydułtowskiej a niedzielne msze św. odprawiano w cechowni kopalni „Emma” (obecnie „Marcel”). Ks. Palarczyk zabrał się energicznie do prac związanych z budową świątyni, pozyskał grunt w miejscu, które obrał zaraz po swoim przyjeździe do Biertułtów. Związek Budowy Kościoła zakupił cegłę, zlecił wykonanie projektu i podjął zabiegi o pozwolenie na budowę. Prace rozpoczęto w maju 1926 r., brało w nich udział wielu parafian wraz ze swym proboszczem. Kamień węgielny został poświęcony 15 sierpnia 1926 r. - w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Budowa trwała ponad dwa lata, uroczyste poświęcenie nowego kościoła odbyło się 7 października 1928 r. W następnych latach świątynia była stopniowo wyposażana - w pierwszym roku po poświęceniu wykonano główny ołtarz, wstawiono też witraże do okien. W dzień odpustu w 1929 r. po raz pierwszy rozległ się głos dzwonów, które podczas wojny zostały zarekwirowane przez Niemców. W grudniu 1983 r. w biertułtowskim kościele doszło do pożaru - jego przyczyna nie jest wyjaśniona chociaż wszystko wskazuje na celowe podpalenie. Zniszczeniu uległo wiele elementów wyposażenia - a przede wszystkim główny ołtarz. Nowe tabernakulum wykonane według projektu artysty rzeźbiarza wywodzącego się z biertułtowskiej parafii Zygmunta Brachmańskiego konsekrowano w Wielki Czwartek 1984 r. Nowe prezbiterium wraz z ołtarzem poświęcił ks. biskup Herbert Bednorz w październiku 1988 r. - w 60-lecie poświęcenia kościoła.

W uroczystościach z okazji 75-lecia wzięli udział księża wywodzący się z biertułtowskiej parafii oraz ci, którzy w niej pracowali, obecni byli przedstawiciele władz powiatowych ze starostą Janem Materzokiem, władz miasta z burmistrz Barbarą Magierą, kopalni „Marcel” z dyrektorem Andrzejem Badajem, radlińskich szkół, instytucji i stowarzyszeń. Podczas mszy śpiewał chór „Słowacki” a swoją grą uroczystości uświetniła orkiestra dęta kopalni „Marcel”. Z jubileuszem 75-lecia kościoła zbiegło się 25-lecie pełnienia posługi proboszcza parafii w Biertułtowach przez ks. kanonika Alfreda Wlokę. Podczas mszy św. życzenia z tej okazji składali mu przedstawiciele władz miejskich i parafian.

Koncelebrujący jubileuszową mszę św. ks. arcybiskup Damian Zimoń wywodzi się z sąsiedniej parafii w Niedobczycach. Mówił, że ze swoich dziecięcych lat pamięta wysokie wieże biertułtowskiego kościoła. Jako dziecko często chodził do świątyni w Biertułtowach.

(jak)