Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (180) Data wydania: 09.07.03

Z krwi i kości

Wraz z początkiem lipca do Strasburga wybrała się reprezentacja Ruchu Autonomii Śląska, która odwołała się do Trybunału Praw Człowieka po tym jak polskie sądy odrzuciły ich wniosek o uznanie Ślązaków jako mniejszość narodową.
1 lipca autokarem do Strasburga wyruszyła grypa 46 przedstawicieli Ruchu Autonomii Śląska, w tym 20 osób z okolic Rybnika. Wybrali się tam, aby walczyć o prawo do uznania mniejszości narodowej Ślązaków. Jak na razie wszystkie sądy w naszym kraju, do których zwracał się związek, odmawiały rejestracji. Podczas spisu powszechnego do narodowości śląskiej zadeklarowało się 173,2 tys. osób. Już 2 lipca o godzinie 9:00 odbyła się rozprawa przed Izbą Trybunału Praw Człowieka, który rozstrzygnie tę kwestię, ale jego wyrok możemy poznać nawet dopiero za pół roku.

Przedstawiciele RAŚ zawieźli do Strasburga wyniki ekspertyz naukowców poznańskich sporządzone na zlecenie Aleksandra Kwaśniewskiego, które są korzystne dla Ślązaków. Temat ten jest również „żywy” w naszym powiecie, zapytaliśmy więc mieszkańców co o tym sądzą.

Adam Graczyński, senator
- Moi rodzice pochodzili z Małopolski, ale mieszkali w Katowicach już przed wojną. Dziś reprezentuję w Senacie ten region, który ma wielkie tradycje. Kultywowanie gwary, obyczajów, kultury jest potrzebne i pozytywne. Powinniśmy dbać o naszą „małą ojczyznę”, być dumni z tego, że tu żyjemy. Natomiast czy odrębność kulturowa może być podstawą do uznania odrębności narodowej. Mam wątpliwości. Dobrze się stało, że rozstrzygnie to Trybunał Konstytucyjny. Patrząc na ciężkie doświadczenia państw niejednorodnych etnicznie uważam, że jednorodność etniczna Polsce wyjdzie na dobre. Ślązacy maja prawo czuć się pokrzywdzeni, ale na dziś to nie niechęć do Śląska przeważa w Warszawie, to raczej niezrozumienie skali problemów.

Aniela Langer, Ślązaczka nad Ślązaczkami
- Nie po to moja mama, pochodząca spod Góry Św. Anny, agitowała podczas plebiscytu by Śląsk należał do Polski by teraz jo, jej córka, agitowała na opak. Jestem Ślązaczką i Polką. Jaka by ta Polska nie była jest moją ojczyzną. Jak chcą założyć związek niech zakładają, jo i bez tego czuja się Ślązoczką z krwi i kości.

Mieszkaniec Radlina
- Jak to ni ma Ślązoków, przeca my tu na Śląsku momy własno godka i zwyczaje. Dlaczego więc ktoś nie chce uznać tego, że my po prostu są.

Bogusław Kołodziej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pszowa
- Jestem za uznaniem narodowości, sam wpisałem śląską, ale nie chodzi mi o polityczne przesłanki takiej decyzji. Raczej o chęć zrzeszenia ludzi o podobnej kulturze, o pielęgnowanie gwary. Czuję się Ślązakiem, ale i Polakiem, chcę żeby Ślązacy dbali o swoje sprawy, a taki zapis może im w tym pomóc.

Anna Dubiel
- Moja mama i babcia się tu urodziły i wychowały, a więc i ja jestem Ślązaczką. Jest nim każdy, który się do tego poczuwa.

(dg, amk)