Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Wieści gminne

25.09.2002 00:00

Gorzyce
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy podjęte zostały uchwały o nadaniu nowych imion trzem szkołom podstawowym. Z wnioskami wystąpiły szkoły w Czyżowicach, Bluszczowie i Gorzyczkach. Placówki w Czyżowicach i Bluszczowie do tej pory nie miały swoich patronów. Szkoła w Gorzyczkach nosiła imię kapitan Lucyny Herz i postanowiono je zmienić. Wnioski tych trzech szkół przedstawiono radnym i uzyskały one aprobatę. W Czyżowicach wysunięto trzy kandydatury na patrona szkoły. Jednym z nich był Wincenty Woźniak, były kierownik tej placówki. Wyboru dokonano po przeprowadzeniu głosowania wśród uczniów, rodziców a nawet dziadków. Wincenty Woźniak, który zyskał największe poparcie był znanym w lokalnym środowisku społecznikiem, postacią zasłużoną w wychowywaniu kilku pokoleń młodych mieszkańców Czyżowic w duchu miłości do swojej małej ojczyzny. Szkoła w Bluszczowie otrzyma imię Powstańców Śląskich.

Takiego wyboru dokonano ze względu na kultywowanie w tej miejscowości tradycji powstańczych. W parku „Olszynka” znajduje się pomnik powstańczy, przy którym organizowane są uroczystości o charakterze patriotycznym. Między innymi obchodzone są kolejne rocznice Powstań Śląskich. Szkoła Podstawowa w Gorzyczkach za czasów komunistycznych otrzymała imię kapitan Lucyny Herz i na dobrą sprawę niewiele osób w tej miejscowości wie kim była ta postać. Stąd decyzja o zmianie patrona. Choć w zasadzie należałoby raczej mówić o przywróceniu szkole poprzedniego imienia. Bowiem placówka ta już przed II wojną światową miała za patrona Mikołaja Reja. Teraz zdecydowano o powrocie do tego imienia. W szkole przeprowadzono w tej sprawie referendum.

Mszana
27 września o godz. 17.00 w SP w Połomi otwarta zostanie wystawa Aleksandry Tkocz „Ocalmy od zapomnienia. Gmina Mszana w starej fotografii”. Przez kolejne dwa tygodnie będzie otwarta dla zwiedzających właśnie w tej placówce, następnie będzie ją można oglądać w Urzędzie Gminy i Zespole Szkół w Gogołowej. Pod koniec roku autorka planuje wydanie książki z archiwalnymi fotografiami.

  • Numer: 39 (159)
  • Data wydania: 25.09.02