Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

W skrócie - Powiat Wodzisławski

25.09.2002 00:00

Powiat

 • Biuro Powiatowej Komisji Wyborczej, znajdujące się w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Bogumińskiej 2 pok. 105 (pierwsze piętro), czynne jest codziennie od godz. 7.30 do 15.30. Ponadto 26 września (czwartek) od godz. 7.30 do 18.00, a dzień później do godz. 24.00. W skład komisji wchodzą: Joanna Heda-Adamczyk jako przewodnicząca, Gabriela Bała - zastępca przewodniczącego oraz pięciu członków: Agnieszka Grzegoszczyk, Grażyna Łuska, Mirosław Majchrzak, Ewa Staniek i Tadeusz Wawrzyniak.
 • 1 października rozdawane będą bilety wstępu na spotkanie z uzdrowicielem Clivem Harrisem. Można się po nie zgłaszać w poszczególnych ośrodkach kultury. W Wodzisławiu, Gorzycach i w Pszowie od godz. 9.00, w Czyżowicach w godz. 8.00 do 20.00, w Mszanie od godz. 13.00. Leczenie odbędzie się 10 i 11 października.
 • Zmianie uległ numer telefoniczny do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Zamiast 4561008 należy wybierać 4539393 lub tradycyjnie 998.
 • Żywą dyskusję na temat patriotyzmu wzbudziła sesja popularno - naukowa zorganizowana, w ramach III Powiatowych Dni Kultury i Sportu w Powiatowym Centrum Konferencyjnym. Oprócz uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w niej m.in. radni powiatu wodzisławskiego, przedstawiciele poszczególnych miast i gmin oraz nauczyciele. Pierwszym prelegentem był dr Paweł Skrzydlewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mówił on o roli patriotyzmu w rozwoju człowieka. Wątek ten kontynuowała dr Zenobia Kitówna, absolwentka KUL-u i wieloletnia nauczycielka języka polskiego. Mówiła o rodzinie jako podstawie patriotycznego wychowania.na. O zagrożeniach dla Polski i Polskości mówił natomiast prof. Jerzy Robert Nowak.

Wodzisław

 • 30 września o godz. 13.00, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, odbędzie się spotkanie z autorką i poetką - Wandą Chotomską. Podczas jego trwania będzie można również nabyć wiele interesujących tytułów z bogatego dorobku autorki.
 • Na 27 września zapowiedziano kolejną sesję Rady Miejskiej. Rozpatrzone zostaną uchwały dotyczące m.in. przyznawania stypendiów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zostanie również ustalone kryterium i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze, a także rozpatrzona skarga na działalność prezydenta miasta. Radni zajmą się również uchwałą w sprawie wyrażenia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na termomodernizację Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” i budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
 • 29 września wystartuje XXXV Rajd po ziemi Gołężyców. Każdy z uczestników będzie miał zapewniony gorący posiłek, otrzyma pamiątkową plakietkę, a uczestnicy gier i zabaw nagrody. Z regulaminem rajdu zapoznać się można w biurze PTTK przy ul. Kubsza 15, tel. 4553258. Tam można również wpisać się na listę startujących.
 • Kilkaset tysięcy złotych na realizację zadań proekologicznych otrzymało miasto z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 102 tys. zł przeznaczone będą na montaż instalacji elektrycznej do ogrzewania mieszkań oraz lokali użytkowych przy ul. Rynek, Sądowej oraz ul. Ks. Opolskiego. Kolejne pieniądze przekazane na tę inwestycję (293 tys. zł) stanowić będzie pożyczka z WFOŚiGW. Jej warunki dają możliwość umorzenia do 50 proc. całej sumy oraz niskie oprocentowanie. Na podobnych warunkach zaciągnięto kolejną pożyczkę z wyżej wspomnianego funduszu (209 tys. zł) z przeznaczeniem na pełną termomodernizację oraz wymianę okien w budynkach przy ul. Górniczej. Ponadto WFOŚiGW umorzył część dwóch wcześniej zaciągniętych przez miasto pożyczek. Dzięki temu Wodzisław zaoszczędził 333 tys. zł. Warunkiem anulowania tych należności jest przeznaczenie zaoszczędzonych środków na dalsze zadania proekologiczne.

Rydułtowy

 • 27 września o godz. 13.00 odbędzie się sesja Rady Miasta Rydułtowy.
 • Mieszkańcy Rydułtów i okolic mieli już kilkakrotnie okazję bawić się na Technoparty, które organizowano na terenie Machnikowca. Ostatnia z tego cyklu impreza odbędzie się 27 września, początek o godz. 18.00. Organizatorzy zapewniają dobrą i głośną muzykę, a przede wszystkim świetną zabawę.
 • W mieście wprowadzono niedawno segregację odpadów. Po ilości wystawionych worków przed posesjami wnioskować można, że zainteresowanie nie jest na razie niestety duże. Może z upływem czasu mieszkańcy przekonają się do takiej formy wyrzucania śmieci.

Pszów

 • 27 września o godz. 14.00 odbędzie się sesja Rady Miasta. Podjęte zostaną uchwały w sprawie: zmian w budżecie miasta na 2002 r., zatwierdzenia programu gospodarki ściekowej gminy, zaciągnięcia pożyczki z WFOŚiGW w Katowicach.
 • Numer: 39 (159)
 • Data wydania: 25.09.02