Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Poziom za kratkami

04.09.2002 00:00
Po raz kolejny grupa „POZIOM 600” wystąpiła z koncertem „Jeszcze jeden krok do przodu”, który jest elementem ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno - edukacyjnej pod hasłem „Alkohol kradnie wolność”. Tym razem muzycznego przesłania wysłuchało kilkuset więźniów Zakładu Karnego w jastrzębskiej dzielnicy Szeroka.

Koncert składa się z utworów wyłonionych z bogatego repertuaru grupy, które dotyczą właśnie problematyki uzależnień. Jego część poświęcona jest ponadto zmarłym z powodu przedawkowania narkotyków muzykom, dlatego też artyści powrócili do znanych utworów z twórczości Ryszarda Riedla czy Jimi’ego Hendrixa. Za każdym razem koncert rozpoczyna piosenka poświęcona papieżowi „Pomóż mi ojcze”, natomiast ostatnim przesłaniem zamykającym koncert jest utwór zatytułowany „Nadziejo Wróć”, z którego pochodzą słowa przewodnie koncertu. W Jastrzębiu „POZIOM 600” po raz pierwszy wykonał „Brak miłości” i „Hej, dokąd idziesz”. Większość utworów poprzedzona była osobistym komentarzem lidera zespołu - Piotra Cybułki. Sam, jak mówi, od dłuższego już czasu zastanawiał się, jak przekonać ludzi do porzucenia nałogów. Kiedyś myślałem, że aby dotrzeć, szczególnie do młodych, trzeba zrobić coś w rodzaju przedstawienia parateatralnego, czy zaprosić przyjaciela, który wyszedł z „dna” i teraz będzie przedstawiał świadectwa.

Potem pomyślałem, że sam mogę przed nimi stanąć, wyśpiewać to co mam im do zaproponowania i powiedzieć... Możecie żyć tak jak ja, możecie żyć bez nałogów - tłumaczy P. Cybułka. Z tym repertuarem, w ramach wspomnianej już akcji, zespół koncertuje od listopada 1999 r. Najczęściej muzycy grają w szkołach średnich, gimnazjach i domach kultury, znajdujących się na terenie powiatu wodzisławskiego. Ponadto z koncertem „Jeszcze jeden krok do przodu” „POZIM 600” zapraszany jest poza nasz region. Koncertował już m.in. w Bytomiu, Jaworznie i Goleszowie, jednak w zakładzie karnym nigdy wcześniej nie występował. Więźniowie początkowo nieśmiało wsłuchiwali się w teksty. Po chwili pojawiły się pierwsze brawa, a na zakończenie, co niektórzy domagali się najbardziej znanych kawałków istniejącej już dwadzieścia lat grupy. Tak więc koncert przedłużył się kilkanaście minut, a zespół, odpowiadając na życzenie zebranych, zagrał „Czarny rynek” - przebój festiwalu opolskiego z 1983 r. My gramy rockendrolową publicystykę. Nasze teksty opowiadają o zdarzeniach autentycznych, które miały miejsce. Mam nadzieję, że to przesłanie pozostawi jakiś ślad. Muzyka to zupełnie inny sposób dotarcia do człowieka. Po to między innymi rozdajemy ulotki, na których widnieją dwa czołowe utwory koncertu z zaznaczonymi funkcjami i nutami, tak aby każdy chętny mógł do nich wrócić - dodaje P. Cybułka

Rafał Jabłoński

  • Numer: 36 (156)
  • Data wydania: 04.09.02