środa, 22 maja 2019

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Korowód z jaskiniowcami

04.09.2002 00:00
Przez trzy wsie przejechał barwny korowód podczas gminnego święta plonów. Uczestnicy dożynek wyjechali z Połomi, przejechali przez Mszanę, by dotrzeć na miejsce oficjalnych uroczystości przy remizie OSP w Gogołowej.

Poszczególne pojazdy w korowodzie były bardzo pomysłowo i dowcipnie przystrojone, wzbudzając często śmiech wśród mieszkańców gminy, zgromadzonych przy drogach. Już z daleka dawali o sobie znać pracownicy Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Wszyscy poprzebierani byli za jaskiniowców i swój udział w korowodzie zaznaczali m.in. poprzez uderzanie maczugami. Także po zakończeniu przejazdu „jas-kiniowcy” wzbudzali zainteresowanie uczestników dożynek.

Oficjalna część uroczystości dożynkowych była krótka. Przy dźwiękach tradycyjnej pieśni dożynkowej w wykonaniu grupy śpiewaczej „Połomianka” starostowie Anna Sitek i Jerzy Hoenszer wręczali bochenek chleba, wypieczonego z tegorocznych zbiorów, wójtowi Jerzemu Grzegoszczykowi oraz przewodniczącej Rady Gminy Wiesławie Tatarczyk-Sitek. Koronę dożynkową wykonaną ze zbóż Aniela Skupień i Gerard Marek przekazali sołtysowi Gogołowej - Ernestowi Liśnikowskiemu.

Święto plonów, to takie święto, które łączy nasze miejscowości - mówiła Wiesława Tatarczyk-Sitek. Tworzy to naszą małą ojczyznę - gminę Mszana.

Dożynki co roku odbywają się w innej z trzech wsi, składających się na gminę - tym razem przyszła kolej na Gogołową. W programie artystycznym znalazły się występy grup folklorystycznych „Mszanianka” i „Połomianka” oraz orkiestry dętej pod batutą Józefa Pękały. Publiczność rozśmieszały swoimi dowcipami kabaret „Ciotka Berta i Piotr Szefer” oraz duet Jacek Krupa i Aleksandra Turek, zabawiali też szczudlarze z Ząbkowic Śląskich. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, do której przygrywał zespół „Duo wokal”.

(jak)

  • Numer: 36 (156)
  • Data wydania: 04.09.02