Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (148) Data wydania: 10.07.02

Medal na jubileusz

95-lecie swojego istnienia obchodziła niedawno Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie. Z okazji tego jubileuszu jednostka została uhonorowana Medalem im. B. Chomicza. Sztandar rogowski OSP udekorował tym odznaczeniem Jerzy Szkatuła, członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Obchody jubileuszowe rozpoczęto mszą świętą w intencji strażaków, którą odprawił w rogowskim kościele ks. proboszcz Leonard Malorny. Potem wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac przed remizą, gdzie odbyła się część oficjalna. Historię OSP Rogów przypomniał jej prezes Jerzy Glenc.

Jednostka powstała na początku ubiegłego wieku w 1907 r. Już rok później rogowscy strażacy zostali wyposażeni w mundury. Niedługo też trzeba było czekać na własną remizę, która znajdowała się w okolicy kościoła przy obecnej ul. Raciborskiej. Była co prawda niewielka, ale wybudowano ją już w 1909 r. Natomiast w 1910 r. ochotnicy otrzymali pierwszą pompę ręczną. W krótkim czasie ten sprzęt okazał się bardzo przydatny. Rogowscy strażacy wzięli udział w gaszeniu poważnego pożaru w folwarku hrabiego Larysza oraz zabudowań należących do księcia Lichnowskiego w Krzyżanowicach. W 1929 r. został ufundowany i poświęcony pierwszy sztandar. Niestety uległ on zniszczeniu wraz z remizą i całym sprzętem pożarniczym w wyniku działań wojennych w 1945 r.

Po wojnie OSP Rogów wznowiła swoją działalność. Trzeba było pozyskać nowy sprzęt strażacki. Od firmy Lignoza z Knurowa strażacy rogowscy otrzymali wóz konny wyposażony w ręczną pompę. W 1958 r. ufundowano nowy sztandar. Wtedy też Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Wodzisławiu przekazała sprzęt przeciwpożarowy. Pierwszym autem strażackim w Rogowie był samochód marki Dodge odkupiony od jednostki wojskowej. Strażacy rozwijali swoją działalność tworząc drużyny młodzieżowe i przystępując do budowy zbiorników przeciwpożarowych. Kolejnym krokiem była budowa obecnej remizy. Powstała ona dzięki przychylności władz samorządowych i hojności mieszkańców. Budynek oddano do użytku w 1979 r.

Rogowscy strażacy mają na swoim koncie sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych. W 1982 r. okazali się najlepsi w gminie a rok później wywalczyli czwarte miejsce w zawodach wojewódzkich. W 1984 r. drużyna młodzieżowa odniosła zwycięstwo w swojej kategorii w zawodach wojewódzkich.

W latach 1984 i 1985 ochotnicy z Rogowa brali udział w akcji przeciwpowodziowej oraz usuwaniu mazutu z Odry. W 1992 r. Urząd Gminy ufundował nowy samochód bojowy Star 244, co było widomym uznaniem ich zasług. W następnych latach OSP Rogów brała udział w gaszeniu pożarów lasów w Olkuszu, Imielinie i Kuźni Raciborskiej. W 1997 r. rogowscy strażacy brali udział w akcji powodziowej i usuwali skutki tej klęski żywiołowej.

W 1995 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z funduszy KSRG wyposażono OSP Rogów w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i gaśniczy: piłę spalinową do drewna, agregat oświetleniowy, aparaty do izolacji dróg oddechowych oraz wysuwaną drabinę aluminiową o długości 10 metrów.

Podczas jubileuszowych obchodów zostały wręczone odznaczenia dla członków OSP Rogów. Złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa  otrzymali Andrzej Godowski i Czesław Weczerek, srebrne - Piotr Kamczyk i Florian Glenc, a brązowe - Roman Glenc i Mariusz Glenc. Odznakami „Wzorowy strażak” zostali wyróżnieni: Ryszard Michałek, Mariusz Kamczyk, Robert Wlazeł i Krystian Kurek.

W uroczystościach wzięły udział jednostki strażackie z terenu gminy Gorzyce: Bełsznicy, Bluszczowa, Czyżowic, Gorzyc, Gorzyczek, Olzy, Turzy Śląskiej i Uchylska. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele władz gminy z wójt Krystyną Durczok oraz przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Pawelcem, starosta wodzisławski Jerzy Rosół, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Kazimierz Musialik, prezes Zarządu Gminnego OSP Grzegorz Student, prezes honorowy Emil Juzek i komendant honorowy Bolesław Cnota.

Następnego dnia zorganizowano festyn w parku Dąbki z pokazami strażackimi i innymi atrakcjami.

(jak)