Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (145) Data wydania: 19.06.02

Malując dziękuje za wzrok

„Talent przyszedł do mnie w nieszczęściu, kiedy byłam poparzona, miałam oparzenia III stopnia, w ogóle nie widziałam - wtedy przyrzekłam sobie, że jak odzyskam wzrok, to muszę coś zrobić dla Matki Boskiej” - mówi Stanisława Piątkowska, która swe postanowienie realizuje poprzez sztukę.

Jej mieszkanie pełne jest obrazów, rzeźb i innych rękodzieł, które pani Stanisława sama wykonała. Na ścianach nie ma już wolnego miejsca, by coś powiesić, dlatego część obrazów stoi na ziemi, oparta o meble, a półki wręcz uginają się pod ciężarem różnych ozdób. S. Piątkowska maluje, rzeźbi, wykonuje obrazy ze skóry, koralików, tworzy także różne ozdoby z muszelek i innych przedmiotów. Znajomi często darują jej różne koraliki, stare lalki, kawałki skór, a ona wykorzystuje je w swej pracy artystycznej. Ciekawostką jest fakt, że do jednego z obrazów z kamieni i koralików zużyła nawet własne kamienie żółciowe. Wcześnie przeszłam na rentę inwalidzką, miałam więc dużo wolnego czasu, trzeba było się czymś zająć, więc zajęłam się sztuką - wspomina artystka. Początkowo wykonywała szyszki weselne, pisanki wielkanocne, potem zaczęła tworzyć makramy, kwietniki sznurkowe, a w 1988 r. dostała nawet nagrodę na wystawie wojewódzkiej w Katowicach za „Muszelkowy świat”. Kolejnym etapem rozwoju twórczości były rzeźby w hubie, korze, potem przyszedł czas na tworzenie obrazów ze skóry, musiała jednak porzucić to zajęcie, bo chemikalia, używane do zmiękczania skóry szkodzą jej zdrowiu. Zaczęła szukać nowych pomysłów i tak zrodziły się obrazy z koralików i kamieni. Do wszystkich moich dzieł jestem bardzo przywiązana, najbardziej nie lubię tego, gdy ktoś nie szanuje mojej pracy - mówi S. Piątkowska. Kiedyś prezentowała ona swoje prace na różnych wystawach, m. in. w Wodzisławiu, Pszowie, Bielsku, Katowicach, teraz tworzy głównie dla siebie, czasem podaruje coś znajomym. Właściwie to jestem samorodnym talentem, wiedzy i rad szukałam u znajomych, w książkach, raz tylko byłam na plenerze za Warszawą, gdzie uczyli nas robić obrazy ze skóry. Zmysł artystyczny odziedziczyłam chyba po mojej mamie, ale ona była utalentowana w innym kierunku, mama układała piosenki - wspomina artystka. Pomysły przychodzą do mnie same, ale nie zawsze starcza mi sił i ochoty by dokończyć dzieło. Przechodząc po pokojach pani Stanisława opowiada historie związane z powstaniem różnych dzieł. Ciekawa jest historia pewnej figurki Matki Boskiej, jak mówi artystka, jej zawdzięcza swe szczęśliwe małżeństwo. Figurka jest bardzo stara, pani Stanisława dostała ją od swojej mamy. Już wtedy figurka była uszkodzona, stłukła się jej podstawa, ale mama nie chciała jej wyrzucić. Kiedy córka poprosiła ją o tę figurkę, to musiała obiecać, że będzie się nią dobrze opiekować. Pani Stanisława wykonała podstawę z muszelek i zachowała figurkę do dnia dzisiejszego, a kiedy brała ślub, to poprosiła męża, by ten przysiągł przed figurką, że nigdy jej nie uderzy i obietnicy dochował, są szczęśliwym małżeństwem od wielu lat.

Pani Piątkowska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, jeszcze czuję potrzebę, aby coś zrobić, chcę jeszcze coś z siebie dać - mówi artystka, nie jestem jeszcze do końca spełniona.

(B.P.)