Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

RSS

Dziedzictwo z komputera

24.04.2002 00:00
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs komputerowy pod hasłem „Dziedzictwo historyczne ziemi wodzisławskiej" zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Pszowie. Wzięło w nim udział 50 uczniów z terenu naszego powiatu a patronat objął wodzisławski starosta Jerzy Rosół.

To pierwszy tego typu konkurs w naszym regionie - twierdzi jego inicjator Bogusław Kuczek. Skierowany jest do całej młodzieży i odbywa się w trzech kategoriach - grafiki komputerowej, prezentacji multimedialnych oraz stron internetowych związanych z tematyką konkursu. Założeniem jest to, że strony internetowe muszą działać, mają być dostępne w internecie.

W zeszłym roku taki konkurs został zorganizowany po raz pierwszy pod hasłem „Ziemia wodzisławska na progu XXI wieku". Tym razem tematyka była nieco inna, ale związana z tematyką regionalną. Wyróżniono i nagrodzono 25 uczestników. W kategorii stron internetowych pierwsze miejsce zajęli przyznało uczniom z Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Jakub Mika i Radosław Chrobok. Również wśród wyróżnionych znaleźli się ich szkolni koledzy Wojciech Bednorz i Bartłomiej Michalski, ponadto wyróżniono prace Jana Solicha z Gimnazjum w Syryni, Łukasza Fusa i Magdaleny Zięby z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu.

W kategorii prezentacji multimedialnych wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Marek Hibner z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu, drugie - Hanna Bartuś i Zuzanna Kominek z Gimnazjum w Gorzycach a trzecie - Michał Psota i Dawid Chlebisz z Gimnazjum w Turzy. Wyróżnienie otrzymali Mateusz Patas i Michał Janeczek z Gimnazjum w Czyzowicach. Natomiast wśród uczniów szkół podstawowych najlepszą pracę wykonał Kamil Wuwer z SP 1 w Wodzisławiu. Drugie miejsce zajęły Bernadeta Kirszniak i Ewa Poloczek z SP 1 w Rydułtowach, a trzecie - Jakub Niemirski z SP 1 w Wodzisławiu.

W kategorii grafiki komputerowej przyznano dwa pierwsze miejsca - dla Mateusza Kaziuka z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu oraz Kamila Poloka z Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu. Drugie miejsce zajęła Barbara Dzierżęga z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu a trzecie jej szkolny kolega Marek Hibner. Wyróżnienia otrzymali Rafał Pawłowski  z SP 1 w Wodzisławiu, Krzysztof Rduch z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu i Łukasz Stachura z Gimnazjum nr 4 w Wodzisławiu.

Zarówno w ubiegłym jak i w tym roku powstało wiele ciekawych prac, które można obejrzeć bezpośrednio w internecie - mówi Bogusław Kuczek. Informacje o konkursie można znaleźć na stronie pod adresem: www.edukacja.rownet.pl/dziedzictwo. W tym roku jako nagrody dla szkół dwie drukarki ufundowało Starostwo Powiatowe, ponadto dwie firmy z Rybnika - Optimus i Bolgraph-Delta przekazały nagrody rzeczowe i książkowe. Do konkursu zgłoszono osiem stron internetowych, to stosunkowo dużo, gdyż ich przygotowywanie nie jest sprawą masową. To trudna i żmudna praca. Na konkursy o zasięgu ogólnopolskim napływa około 200 prac.

(jak)

  • Numer: 17/18 (137/138)
  • Data wydania: 24.04.02