Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (130) Data wydania: 06.03.02

To się opłaca

Wśród mieszkańców prywatnych posesji wzrasta zainteresowanie segregacją odpadów. Od lutego do końca grudnia ubiegłego roku do akcji przyłączyło się 169 osób, które podpisały ze Służbami Komunalnymi Miasta odpowiednie umowy.

Rocznie z Wodzisławia wywozi się ponad 10 tys. ton odpadów. Wskazując obrazowo, jest to ilość, która wypełniłaby 10 pociągów 50-wagonowych, z których każdy może pomieścić 20 ton śmieci. W ubiegłym roku, na terenie miasta, rozesłano ponad cztery tysiące umów dotyczących segregacyjnej zbiórki odpadów. Dokument ten jest porozumieniem zawartym pomiędzy SKM, klientem i wodzisławskim Urzędem Miasta. Każdy z mieszkańców, podpisując umowę, otrzymuje raz w miesiącu, podczas odbioru odpadów, cztery worki, do których należy wrzucać odpowiednio: makulaturę, tworzywa sztuczne, szkło oraz metale. Oprócz tego, że jest to inicjatywa bezpłatna, to mieszkańcy miasta dodatkowo na tym oszczędzają. Gdyby bowiem Służby Komunalne Miasta nie przeprowadzały segregacyjnej zbiórki odpadów, każdy z nas wrzucałby je do kontenerów komunalnych za wywóz których musi zapłacić. Za każdą tonę śmieci SKM wpłacają do Urzędu Marszałkowskiego, z przeznaczeniem na fundusz proekologiczny, 13,80 zł. Do tego dochodzi ponadto opłata pobierana przez eksploatatora wysypiska. W ubiegłym roku od mieszkańców prywatnych posesji odebrano 20 ton, czyli 3 440 worków z odpadami segregowanymi. Najwięcej, bo prawie 1 300 sztuk, stanowiły worki ze szkłem. Zebrane materiały wykorzystane zostały w charakterze surowców wtórnych. Tworzywa sztuczne przekazano bezpłatnie dwóm firmom specjalizującym się w ich przetwarzaniu, natomiast pozostałe odpady sprzedano. Stało się tak m.in. z 2,6 t makulatury, 3,2 t złomu oraz 12,75 t szkła. Odzyskano w ten sposób około 20 t surowców wtórnych, które nie trafiły na składowisko odpadów w Jastrzębiu Zdroju. Według dyrektora SKM, Stanisława Gajdy, do włączenia się mieszkańców w inicjatywę segregacji odpadów, przyczyniło się przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Do właścicieli prywatnych posesji rozsyłane były pisma oraz ulotki na ten temat. Ponadto, SKM odstąpiły od rygorystycznego egzekwowania wymogów oczyszczania segregowanych odpadów określonych stosownym regulaminem. Uważam, że osiągnięty wynik segregacyjnej zbiórki odpadów jest zadawalający, jednak oczekiwania w tym zakresie są dużo większe. Myślę, że wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkowane odpady są bardzo dużym problemem. Ich ilość ciągle wzrasta, co wymaga od nas wprowadzenia odpowiednich rozwiązań - wyjaśnia S. Gajda. Dla podniesienia dalszej efektywności segregacyjnej zbiorki odpadów SKM będą docierać do mieszkańców z odpowiednimi informacjami poprzez Rady Dzielnic oraz Wydział Ekologii UM. Ponadto instytucja ta chce na bieżąco prowadzić działania edukacyjno - informacyjne za pomocą mediów.

(raj)