Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1628) Data wydania: 18.07.23
Czytaj e-gazetę

Polityka senioralna, górnictwo, a może OSP? Sprawdziliśmy, co jest oczkiem w głowie naszych polityków

Wiadomo, że posłowie są w Sejmie, a senatorowie w Senacie. Ale czym tak naprawdę się zajmują? Na czym się skupiają? Zapytaliśmy parlamentarzystów z naszego okręgu o główne obszary działalności. Odpowiedzi, których nam udzielili, dają wyobrażenie o tym, czym zajmują się zarówno podczas posiedzeń Sejmu, jak i pracując w terenie*.

Ewa Gawęda (PiS)

Dlatego zaangażował się m.in. w działalność sejmowej Podkomisji Stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji, której pracami kieruje. – Podkomisja monitoruje proces wykorzystania wywalczonych przez Jerzego Buzka w Unii Europejskiej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla 5 regionów górniczych w wysokości ponad 3,8 mld euro. Najwięcej, bo ponad 2,2 miliarda euro (10 mld zł) będziemy mogli wykorzystać tutaj, na Śląsku – wyjaśnia K. Gadowski. Oprócz tego wspiera mieszkańców walczących z CPK.

Adam Gawęda (PiS)

Poseł z Syryni w powiecie wodzisławskim jest przewodniczącym podkomisji i zespołu ds. transformacji regionów górniczych, wiceprzewodniczącym komisji finansów publicznych, a także członkiem komisji infrastruktury i gospodarki. W latach 2019 – 2020 był wiceministrem odpowiedzialnych za kwestie górnictwa. Jest autorem programu i szefem zespołu audytowego dla polskiego górnictwa. W swojej działalności skupia się na transformacji surowcowo-energetycznej, innowacjach technologicznych oraz transporcie zbiorowym. Wspiera samorządy w pozyskiwaniu wsparcia rządowego m.in. na inwestycje w drogi oraz gospodarkę wodno-ściekową.

Maciej Kopiec (Lewica)

Jeśli mierzyć aktywność posłów liczbą złożonych interpelacji, to poseł Maciej Kopiec z Rybnika jest w ścisłej czołówce. W tej kadencji złożył ich już ponad 2240. Jedyny w naszym regionie poseł Lewicy angażuje się m.in.: w temat CPK i projektu Kolei Dużych Prędkości, który degraduje wiele miejscowości naszego regionu”, a także „wykorzystywanie służb mundurowych do celów partyjnych” oraz „nękanie” nauczycieli przez członków Konfederacji. M. Kopiec promuje również kulturę i język śląski, podejmuje zagadnienia związane z transformacją energetyczną, ułatwieniami dla przedsiębiorców, ograniczeniem biurokracji czy ratowaniem miejsc pracy w Rafako.

Marek Krząkała (PO)

Posłowi Markowi Krząkale z Rybnika najbliższe są kwestie polskiej polityki zagranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich oraz spraw związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Gabriela Lenartowicz (PO)

Trzy główne obszary zainteresowań posłanki Gabrieli Lenartowicz to: ekonomiczna ekologia (gospodarka odpadami, wodna i leśna, ochrona przyrody i klimatu), transformacja energetyczna (OZE, energetyka obywatelska) oraz działanie „po stronie ludzi”. W tym ostatnim aspekcie G. Lenartowicz angażowała się m.in. w sprawach: pracowników transgranicznych, zwolnień niepełnosprawnych pracowników w Ramecie, problemów Rafako, poszkodowanych przez Getin Bank, nauczania języka mniejszości, dostępu rolników do ziemi, wsparcia niepełnosprawnych i ich opiekunów, praw kobiet, finansowania in vitro i  wywłaszczeń pod CPK.

Grzegorz Matusiak (PiS)

– Byłem i zawsze będę górnikiem. Zostałem posłem by walczyć o nasze kopalnie, które po rządach PO-PSL były w ruinie. Już II kadencję jestem przew. Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i Górnictwa, i dziś  z dumą mogę powiedzieć, iż JSW jest najlepszą spółką Skarbu Państwa, a PGG przynosi zyski. Z mojej inicjatywy na terenach pokopalnianych ma powstać fabryka magazynów zielonej energii, a do Jastrzębia wróci kolej, bo miasto znalazło się na priorytetowej liście programu Kolej+. Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego za mój wyjątkowy sukces uważam nowoczesną salę koncertową jastrzębskiej szkoły muzycznej – mówi poseł Grzegorz Matusiak z Jastrzębia-Zdroju.

Bolesław Piecha (PiS)

– Moim głównym obszarem zainteresowań oraz formy działań jest dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. W tym aspekcie jako zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia udało się przede wszystkim znacznie zwiększyć nakłady na służbę zdrowia. Dodatkowo jako były europoseł jestem zaangażowany w komisję ds. Unii Europejskiej. Dziś to istotna sprawa widząc jak wielki wpływ na stanowienie prawa w Polsce ma Unia. Od niedawna jestem również z-cą przewodniczącego Komisji ds. Petycji. To tutaj trafiają petycje składane przez obywateli do Sejmu RP. Dobrze jest znać cały przekrój ludzkich problemów – mówi poseł Bolesław Piecha.

(żet)


* W wielu przypadkach odpowiedzi były bardzo obszerne. Musieliśmy je skrócić, by nie faworyzować żadnego z polityków.