Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (1613) Data wydania: 04.04.23
Czytaj e-gazetę

Kulturowe DNA zapisane w pisankach i palmach

Zając wyjący do księżyca, ostatnia wieczerza w hafcie matematycznym czy męka pańska w formie komiksu to współczesne ozdoby wielkanocne. Takie trafiły na konkurs muzealny. Jego 17. edycja miała pół tysiąca prac nadesłanych z powiatu i spoza – nawet z Gliwic.

To jest konkurs, którego rozstrzygnięcie ściąga do muzeum tak wiele osób, że największa sala w placówce nie jest w stanie ich pomieścić. Frekwencja cieszy oko i serce dyrektora Romualda Turakiewicza. Przepraszał zebranych, że część z nich ma tylko miejsca stojące i żartował, że przydałyby się muzeum przestrzenie sąsiadującego z nim „Ekonomika”. Wiceprezydent od kultury – Dawid Wacławczyk tego wątku nie podjął, ale ujawnił, że Muzeum i Miasto starają się, by raciborska tradycja wielkanocna trafiła na słynną listę zabytków Unesco. Szansę na to ma Wielkanocna Procesja Konna z dzielnicy Sudół. Może być tak słynna jak szopki krakowskie, objęte patronatem Unesco.

O pisankach, palmach czy kartkach świątecznych na Wielkanoc zastępca prezydenta mówił, że to kulturowe DNA ziemi raciborskiej. Wicestarosta Marek Kurpis dodał, że niektóre z tradycji podtrzymywanych przez konkurs, są charakterystyczne tylko dla miejscowego powiatu.

Strażnicy tradycji

Julita Ćwikła, muzealny etnograf, którą dyrektor określił jako serce konkursu, wyróżniła osoby, które dbają w szkołach czy miejscowościach, o to, żeby tradycja nie zaginęła. Są nimi na przykład: Małgorzata Humeniuk z SP w Krzyżanowicach, Jan Wróbel ze wsi Roszków, Małgorzata Drożdż z SP w Lyskach czy Anna Maciaszek z ZSP w Kobyli.

28 marca odbyły się obrady jury, gdzie oprócz Ćwikły zasiadali: Iwona Mogielnicka, Aleksandra Frydrychowicz i Szymon Kura. Nagrodzono w trzech kategoriach – za pisanki, palmy i kartki.

20 gotowanych jajek dla barwy

Udział w 17. edycji wzięły nie tylko szkoły, ale także wychowankowie ze szkoły dla niesłyszących, MOW-u w Rudach, ośrodka wychowawczego z Kuźni, Warsztatów Terapii Zajęciowej, DPS-u z placu Wolności, a także uchodźcy z Ukrainy. – Mamy sporo nagród, ale prac jeszcze więcej – podkreślała J. Ćwikła. Nagród wręczono około 70.

Jedną z młodszych uczestniczek była Karolina Tatara z Pietrowic Wielkich, która przyznała Nowinom, że uwielbia prace plastyczne. Najdojrzalszą z twórczyń ozdób okazała się wyróżniona Lucyna Janeczek, która wykonała kartkę ze złoconymi nitkami. Pani Lucyna ma już 91 lat.

Dorośli stanowili 10% ogółu artystów w konkursie. Wśród nich znalazł się Czesław Świtała, który wzbudził aplauz widowni, dziękując przy odbiorze nagrody „swojej żonie i aniołowi stróżowi”. Wykonał drapane, barwione łupinami z czerwonej cebuli, pisanki. – Trudno tę barwę wydobyć. Żeby powstała pisanka z Czarną Madonną, trzeba nawet 20 jajek ugotować – przyznał autor. Świtale podoba się, że tak wiele dzieci i młodzieży bierze udział w konkursie, ale chciałby szerszej reprezentacji placówek z Raciborza, bo rywalizację zdominowały szkoły wiejskie z terenu powiatu.

(ma.w)