Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (1591) Data wydania: 01.11.22
Czytaj e-gazetę

Miejcie marzenia żeby dalej się kształcić

Wszyscy, którzy na zaproszenie Cechu Rzemiosł Różnych przybyli 27 października na Zamek Piastowski, byli świadkami pierwszej w historii Ziemi Raciborskiej uroczystości Pasowania na Ucznia Zawodu Rzemieślniczego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach prof. Jan Klimek, dyrektor IR w Katowicach Anna Piecuch, Starszy Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim Jerzy Waltar i dyrektor biura Wolnego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Tarnowskich Górach Jadwiga Kubisa. Raciborski Cech reprezentowała Starszyzna Cechowa na czele z prezesem Bernardem Korzonkiem i dyrektor Biura Cechu Marią Smyczek. Nie zabrakło władz powiatu i miasta, przedsiębiorców, rzemieślników i przede wszystkim młodzieży, która przyszła kibicować swoim młodszym koleżankom i kolegom, podczas uroczystości pasowania.

W tym roku 185 uczniów podpisało z Cechem Rzemiosł Różnych umowy na kształcenie w wybranym przez siebie zawodzie rzemieślniczym. Ta spora liczba świadczy o tym, że rzemiosło powróciło znów do łask, a młodzi ludzie doceniają zdobycie dobrego zawodu. Nie bez znaczenia jest też to, że świadectwo czeladnicze honorowane jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a polski rynek pracy ma dla absolwentów szkół zawodowych wiele ciekawych ofert.

O projekcie „Rzemiosło jest OK”, którego częścią był czwartkowy event na zamku, opowiadała dyrektor Biura Maria Smyczek, a jak wygląda system dualnego kształcenia w szkołach branżowych mówili ich dyrektorzy – Jacek Kąsek z CKZiU 1 i Sławomir Janowski z CKZiU 2.

Sytuację na raciborskim rynku pracy przedstawił dyrektor PUP Mirosław Ruszkiewicz, a o roli przedsiębiorcy w kształceniu uczniów mówił właściciel firmy MARCO F.H.U. – Marek Sbeczka, członek Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu i mistrz szkolący w branży budowlanej, który do dziś w swoim zakładzie wyszkolił 20 uczniów. – Mimo tego, że każdy z nas musi się zmierzyć z młodym człowiekiem, który pracę w rzemiośle zaczyna praktycznie od zera, jestem przekonany, że warto kształcić uczniów. Oni dają nam nadzieję, że kiedyś staną się dobrymi fachowcami i zasilą naszą kadrę pracowniczą, otworzą własne zakłady, albo przejmą te po rodzicach lub dziadkach. Nie bójcie się wybierać zawodów rzemieślniczych, wykonujcie je z dumą i zaangażowaniem – mówił do uczniów siedzących na sali.

Prof. Jan Klimek podkreślał, że największą wartością polskiej gospodarki są rzemieślnicze firmy rodzinne i rodzące się w nich talenty. – Miejcie marzenia, by dalej się kształcić w zawodzie czeladnika, mistrza, a kiedyś zastąpić swojego mistrza, tworzyć nowe miejsca pracy i uczyć kolejne pokolenia. Bądźcie dumni z tego, że właśnie dzisiaj zaczynacie nowy etap w swoim życiu – kształcenie zawodowe w różnych zawodach. Bądźcie też odpowiedzialni, bo bez odpowiedzialności za samego siebie, nie można być odpowiedzialnym za innych. Miejcie dużo przyjemności z bycia w naszej wielkiej rzemieślniczej rodzinie, by kiedyś móc podziękować waszym mistrzom, że dali wam taką szansę życiową – zwracał się do młodych ludzi profesor Jan Klimek, który podkreślał, że sam też zaczynał od szkoły zawodowej, co nie zamknęło mu możliwości dalszej nauki i podnoszenia własnych kwalifikacji.

To właśnie pan profesor dokonał uroczystego pasowania czternastu przedstawicieli różnych zawodów rzemieślniczych. Zrobił to „Szablą Kilińskiego”, która jest najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym, będącym repliką karabeli polskiej z XVIII w. wykonaną w skali 1:1. Jak podkreślił, pierwszą osobą, którą kapituła Związku Rzemiosła Polskiego uhonorowała tą nagrodą był w 1991 roku papież Jan Paweł II.

Na scenie prezesowi Klimkowi towarzyszyła Starszyzna Cechowa, którą reprezentował Starszy Cechu Bernard Korzonek i członkowie zarządu: Wilhelm Fulneczek i Adrian Perszer. Panowie mieli na sobie togi, które uszyła znana raciborska krawcowa, wieloletnia członkini i pierwsza kobieta w zarządzie Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu – Maria Kowalczyk.

Oprócz aktów pasowania na ucznia młodzi przyszli rzemieślnicy dostali w prezencie pamiątkowe podkowy na szczęście, które specjalnie na tę okazję wykuł dla nich Jan Socha – ósme pokolenie kowali z Bieńkowic oraz książki „Rzemieślnicza firma rodziną silna”, wydane z okazji 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Zaszczytu pasowania na ucznia w zawodzie rzemieślniczym dostąpili:

• W zawodzie elektryk Bartłomiej Fiołka (towarzyszył mu pracodawca Tomasz Fiołka)

• W zawodzie mechanik pojazdów samochodowych Adam Gromotka (towarzyszył mu pracodawca Joachim Koza)

• W zawodzie ślusarz Bartosz Ostrowski (pracodawca Janusz Lewandowski, towarzyszył mu opiekun Krzysztof Jarosławski)

• W zawodzie blacharz samochodowy Paweł Gorzalnik (towarzyszył mu pracodawca Tomasz Opolony)

• W zawodzie elektromechanik Kamil Więcek (towarzyszyła mu pracodawczyni Marianna Otlik)

• W zawodzie krawiec Magdalena Ogerman (towarzyszyła jej pracodawczyni Jadwiga Staroń)

• W zawodzie cukiernik Justyna Konopek (towarzyszył jej pracodawca Adrian Malcharczyk)

• W zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych Kacper Możejko (towarzyszyła mu pracodawczyni Katarzyna Chuda)

• W zawodzie fotograf Jennifer Olszewska (towarzyszył jej pracodawca Stanisław Jakieła)

• W zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych Adam Myshi (pracodawca Rafał Haide)

• W zawodzie stolarz Bartosz Klimala (towarzyszył mu pracodawca Grzegorz Kolasa)

• W zawodzie murarz – tynkarz Adrian Świerczek (towarzyszył mu pracodawca Grzegorz Stuchly)

• W zawodzie fryzjer Paulina Piela (pracodawca Bernard Korzonek, towarzyszyła jej Monika Matuszek)

• W zawodzie kucharz Aleksandra Narewska (towarzyszyła jej pracodawczyni Marzena Mormul)