Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (1590) Data wydania: 25.10.22
Czytaj e-gazetę

Festiwal Perspektyw Online 2022. Podpowiadamy ósmoklasistom, jak wybrać dobrą szkołę i kierunek kształcenia

19 i 20 października ósmoklasiści z powiatu raciborskiego i okolic dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Liceum Sztuk Plastycznych oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Wszystko za sprawą Festiwalu Perspektyw Online – wydarzenia celującego w promocji szkolnictwa zawodowego i lokalnych pracodawców.

Starosta i prezydent witają ósmoklasistów

Pierwszego dnia imprezy uczniów powitali starosta raciborski Grzegorz Swoboda i prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Starosta zapewnił uczniów, że Powiat Raciborski przygotował dla nich świetną ofertę edukacyjną w swoich szkołach. – Do zobaczenia w placówkach prowadzonych przez powiat – powiedział starosta Grzegorz Swoboda.

– Najważniejszą sprawą jest, żeby wykorzystać tę szansę, jaką jest Festiwal Perspektyw. Aby swoją karierę, swoje przyszłe życie, związać z zawodowstwem, stać się branżowcem – powiedział prezydent Raciborza. Dariusz Polowy zachęcił uczniów, aby stali się fachowcami i tym samym zabezpieczyli swoją karierę oraz mieli satysfakcję z tego, co będą robić.

Wybrać świadomie

Następnym punktem Festiwalu Perspektyw Online była rozmowa z nauczycielkami doradztwa zawodowego Teresą Niedzielską i Sabiną Nowak. Podczas zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie poznają spektrum możliwości, jakie otwierają się przed nimi po ukończeniu szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Młodzież rozwiązuje również testy, które pozwalają wskazać predyspozycje zawodowe uczniów, a także określić ich temperament.

– To wszystko pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi i daje przepustkę do podjęcia decyzji, co później będę robić – stwierdziła Teresa Niedzielska i przypomniała, że obecnie ósmoklasiści mogą kontynuować naukę w 3-letniej szkole branżowej pierwszego stopnia, 5-letnim technikum lub 4-letnim liceum ogólnokształcącym.

Czym kieruje się młodzież wybierając szkołę ponadpodstawową? Okazuje się, że najważniejszy jest tzw. klimat szkoły oraz poziom nauczania. Dopiero później uczniowie biorą pod uwagę lokalizację szkoły, opinie rówieśników, własne predyspozycje i kwalifikacje. Opowiedziała o tym Sabina Nowak.

– Najważniejsze, żeby wybrać szkołę świadomie. Młodzież musi odpowiedzieć sobie na pytanie: co będę robić w przyszłości? – powiedziała nauczycielka, zwracając uwagę, że dorosły człowiek jest aktywny zawodowo przez około 40 lat. Dlatego wybór szkoły i kierunku kształcenia ma kapitalne znaczenie dla przyszłości każdego człowieka.

Czego uczą w „Budowlance-Gastronomiku” oraz „Ekonomiku”?

Najważniejszy punkt Festiwalu Perspektyw Online to wizyta w szkołach ponadpodstawowych. Pierwszego dnia imprezy ósmoklasiści przenieśli się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

– Zostało wam raptem kilka miesięcy, żeby podjąć decyzję. Możecie być kim chcecie. Wybierajcie z sercem, szukajcie talentów, szukajcie umiejętności... Szkoły czekają – zaapelował do uczniów dyrektor CKZiU nr 1 Jacek Kąsek. Szkoła oferuje 22 kierunki kształcenia (11 w szkole branżowe i 11 w technikum), które odpowiadają na potrzeby rynku pracy.

– Mamy w szkole siedem kierunków kształcenia: technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości, technik logistyk, technik spedytor, technik reklamy, technik grafiki i poligrafii cyfrowej – powiedział z kolei Paweł Ptak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Dyrektor podkreślił, że szkoła ma świetnie wyposażone pracownie (to znak firmowy wszystkich szkół powiatu raciborskiego), a jej oferta jest dostosowana do rynku pracy.

Uczniowie i nauczyciele oprowadzili ósmoklasistów po pracowniach zawodowych, a także opowiedzieli jak wygląda nauka na poszczególnych kierunkach kształcenia i jakie perspektywy otworzą się przed nimi po skończeniu szkoły i wejściu na rynek pracy.

Eko-Okna zapraszają na praktyki

Pierwszego dnia Festiwalu Perspektyw ósmoklasiści wybrali się również w krótką podróż do siedziby Eko-Okien – partnera Festiwalu Perspektyw.

Łukasz Solich (zastępca dyrektora ds. kompletacji i transportu), Adam Sosna (specjalista ds. IT) oraz Piotr Kirylak (kierownik działu elektrycznego) zachęcili uczniów do odbywania praktyk w tym przedsiębiorstwie, co pozwala zdobyć specjalistyczną wiedzę i pierwsze doświadczenia zawodowe w jednej z najprężniej rozwijających się polskich firm.

Drugi dzień festiwalu

20 października, drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online ósmoklasistów przywitał wicestarosta raciborski Marek Kurpis. – Mam nadzieje, że już za kilka miesięcy wybierzecie którąś z naszych szkół – powiedział.

Następnie głos zabrała wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu Marta Wolnik, która zaprosiła ósmoklasistów do skorzystania z oferty placówki. – Pomożemy określić predyspozycje, umiejętności i uzdolnienia po to, żebyś profesjonalnie wybrał swoją dalszą ścieżkę kształcenia – zwróciła się do widzów festiwalu. Uwaga! Szkoły podstawowe, w których nie ma zajęć z doradztwa zawodowego, mogą zaprosić do siebie specjalistów z poradni, by przeprowadzili dwugodzinne warsztaty z doradztwa zawodowego dla uczniów.

Czego i jak uczą w Mechaniku?

Następnie ósmoklasiści przenieśli się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu. – Mam nadzieję, że to co moi uczniowie zaprezentują, przypadnie wam do gustu. Jeżeli macie zainteresowania zbieżne z zawodami, które w „Mechaniku” realizujemy, jeśli macie jakieś pasje, to serdecznie zapraszam do naszej szkoły – powiedział Sławomir Janowski, dyrektor CKZiU nr 2.

– W „Mechaniku” jest o wiele więcej nauki niż w podstawówce, ale to w sumie zasada szkoły średniej. No i trzeba być systematycznym, bo można sobie narobić zaległości – powiedziały Sonia i Natalia, uczennice klas o profilach technik mechatronik oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Dziewczęta zwróciły uwag na przyjazną atmosferę, jaka panuje w szkole, a także nauczycieli, którzy traktują uczniów jak dorosłych. – Technikum to skok na głęboką wodę. Na waszym miejscu wybrałabym „Mechanik”. To bardzo fajna szkoła – powiedziała Natalia.

W trakcie wirtualnej podróży po „Mechaniku” ósmoklasiści zwiedzili pracownie zawodowe, w których uczniowie i nauczyciele opowiedzieli czego się w nich uczą i do czego przydaje się ta wiedza. Uczniowie „Mechanika” zaprezentowali urządzenia, z których korzystają podczas zajęć, m.in. obrabiarki sterowane numerycznie, a także projekty, nad którymi mogą pracować w szkole (np. skonstruowanie własnego wykrywacza metalu).

Później przyszła pora na absolwentów, którzy opowiedzieli, co robią po skończeniu CKZiU nr 2 w Raciborzu – studentów, przedsiębiorców, specjalistów rozmaitych branż.

Jedyna taka fabryka w Polsce

Kolejny punktem Festiwalu Perspektyw Online 2022 była wizyta w Kuźni Raciborskiej. To właśnie tam mieści się siedziba firmy RAFAMET SA – specjalizującej się w budowie specjalistycznych obrabiarek.

– Produkujemy urządzenia i eksportujemy je na cały świat – powiedziała Irena Baron, planista ds. marketingu w RAFAMET SA – Współpraca z „Mechanikiem” trwa już kilka lat, układa się bardzo dobrze. Uczniowie przychodząc do nas mają odpowiednią wiedzę teoretyczną, a tutaj przekładają ją na praktykę – dodał Krzysztof Murawski, kierownik projektu na wydziale montażu RAFAMET SA.

Szkoła dla ludzi z pasją

Ostatnim przystankiem Festiwalu Perspektyw Online 2022 było Liceum Sztuk Plastycznych, które działa w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Dyrektor Marzena Kacprowicz zwróciła uwagę ósmoklasistów na fakt, że LSP to szkoła, która w 5-letnim cyklu kształcenia pozwala uzyskać tytuł zawodowy plastyka (do wyboru jedna z dwóch specjalizacji – projektowanie graficzne lub fotografia artystyczna) i przystąpić do matury.

Następnie uczniowie i nauczyciele opowiedzieli o specyfice nauki w „Plastyku”. Milena podkreśliła, że LSP to wspaniali ludzie i wspaniali nauczyciele. – Trzeba się przyłożyć, ale naprawdę warto – podkreśliła.

Ciekawym punktem prezentacji szkoły był materiał przygotowany przez absolwentkę „Plastyka” Oliwię Szymkiewicz. – Z perspektywy czasu widzę, jak mało jest takich miejsc, gdzie człowiek może być sobą – powiedziała i dodała, że Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu było dla niej właśnie takim szczególnym miejscem. Dla Oliwii sztuka to sposób patrzenia na świat, coś co sprawia, że można patrzeć na ten sam obraz wiele razy i za każdym razem dostrzegać w nim coś nowego i urzekającego.

* * *

Ostatnim punktem Festiwalu Perspektyw Online 2022 był quiz z nagrodami. Pytania dotyczyły tego, czego ósmoklasiści dowiedzieli się podczas pierwszego dnia imprezy. Przewidziano nagrody indywidualne, klasowe i szkolne.

(żet)