Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Izba Pamięci dla Ciechowic. Tablice dla Górek Śląskich i Szymocic

08.12.2020 00:00 red

Gminne Centrum Kultury w Nędzy podsumowuje projekt realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020”, w trakcie którego w sołectwach gminy odbywały się warsztaty. Miejscowości zyskały również coś więcej.

Coś dla Ciechowic...

Tak w starej szkole w Ciechowicach powstała Izba Pamięci. Realizatorki inicjatywy „Starocie to nie śmieci”, biorące udział w projekcie, zaaranżowały tam wystawę prac uczestników warsztatów, które odbyły się w ramach inicjatywy, a także wystawę fotograficzną, na której upamiętnione są wszystkie projektowe spotkania. Wkrótce w Izbie Pamięci zostaną umieszczone również historyczne eksponaty – stare, zapomniane przedmioty codziennego użytku, znalezione w gospodarstwach domowych na terenie trójwsi (Ciechowice, Łęg, Zawada Książęca).

– Jest to ostatnie z zaplanowanych w ramach całego przedsięwzięcia działań. Podsumowując – na terenie wspomnianych trzech sołectw, odbyły się już: warsztaty pszczelarskie, zielarskie i plecenia wianków, wikliny papierowej oraz ozdabiania starych przedmiotów techniką decoupage’u – mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Nędzy Joanna Kazubska, dziękując realizatorkom inicjatywy (Edycie Pali, Marcelinie Koszeli, Reginie Pieruszce, Monice Kionce, Mireli Pieli, Katarzynie Syrnik i Monice Jacheć) za zaangażowanie i pracę.

Jak wyjaśnia dyrektor Kazubska, oficjalne otwarcie Izby Pamięci odbędzie się, gdy tylko warunki epidemiczne na to pozwolą.

... i Górek Śląskich oraz Szymocic

Z kolei w ramach inicjatywy „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic”, w obu sołectwach odrestaurowano niedawno tablice, które powstały kilkanaście lat temu z inicjatywy Henryka Postawki – lokalnego aktywisty, historyka, politologa i radnego.

Pierwotne przedstawiały historię Górek i Szymocic w kilku językach: polskim, niemieckim i śląskim. Były to pierwsze tego typu tablice na Śląsku z historią w języku śląskim. Historie zostały spisane przez Henryka Postawkę na podstawie dokumentów i wywiadów ze starszymi mieszkańcami, którzy mieli dostęp do przedwojennych kronik, skąd czerpali informacje. Tekst został przełożony na j. śląski przez Bogdana Dzierżawę. Nowe tablice zyskały bardziej czytelną szatę graficzną. Zrezygnowano też z historii w j. niemieckim, która – obok historii w kilkunastu innych językach – pojawi się w internecie.

– Tym samym, inicjatywa realizowana w projekcie Gminnego Centrum Kultury w Nędzy pt. „Przystanek Kulturalny Nędza”, dobiegła końca. W ramach przedsięwzięcia odbyły się m.in.: rodzinne warsztaty stolarskie z Bernardem Kodurą, leśne warsztaty fotograficzne z Adamem Wajnerem i Łukaszem Kałużą, a także wystawa fotografii prowadzących warsztaty i uczestników – dodaje dyrektor Joanna Kazubska, ponownie dziękując za pomoc osobom, które włączyły się w inicjatywę.

(oprac. mad)

  • Numer: 49 (1492)
  • Data wydania: 08.12.20
Czytaj e-gazetę