Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1491) Data wydania: 01.12.20
Czytaj e-gazetę

Podatek od nieruchomości wzrośnie w Raciborzu o 2%

W ubiegłym tygodniu radny Eugeniusz Wyglenda postulował w komisji, aby w ogóle nie podnosić tego podatku w mieście. Na środowej sesji zdecydowano się na podwyżkę, ale o 2% (zamiast postulowanych przez prezydenta Polowego 3,9%).

Podwyżki nie chcieli radni z „Razem dla Raciborza” i początkowo także „Niezależni Michała Fity”. W środę 25 listopada Marian Czerner poddał pod dyskusję swoją propozycję, by podwyżka podatku od nieruchomości wyniosła 2%, bo będzie to solidarne podzielenie się skutkami pandemii dla przedsiębiorców i mieszkańców.

Wcześniejsza propozycja prezydenta Dariusza Polowego dotyczyła podwyższenia tego podatku o 3,9% – czyli wskaźnik aktualnej inflacji.

Przy całkowitej rezygnacji z podwyższania podatku od nieruchomości budżet Raciborza straciłby 700 tys. zł wpływów.

Na sesji oponowała m.in. Anna Ronin nazywając dyskusję „swoistą bitwą o budżet”. Prosiła radnych o spojrzenie długofalowe. Podała za przykład Miasto Szczecin, które zdecydowało się na 6% podwyżki, by zwiększyć wpływy do budżetu i przygotować się na trudne czasy. Mówiła, że na zamrażanie stawek mogą pozwolić sobie tylko te samorządy, które na to stać.

Wytknęła radnym Lenka i Szukalskiej, że ostanio byli przeciwni wykluczeniu z gminnego systemu odbioru odpadów tzw. nieruchomości niezamieszkałych (firmy, sklepy) co doprowadzi wkrótce do konieczności podwyższenia opłaty śmieciowej nie o grosze, jak w przypadku podatku od nieruchomości, a o złotówki.

– Podwyżka o 3,9% to nie koniec świata – przekonywała Anna Ronin.

Stanisław Borowik uznał argumenty Anny Ronin za „ślepą uliczkę”. Mirosław Lenk kpiącym tonem komentował, że wzrusza go troska radnych dawnej opozycji o finanse miejskie i ich sprzeciw dla zamrożenia stawek podatkowych.

Ludmiła Nowacka opowiedziała się za propozycją Mariana Czernera, a radnych porównała do Janosików, którzy chcą dzielić pieniędzmi między bardziej i mniej potrzebujących.

Wiceprezydent Dominik Konieczny dowodził szczegółowymi wyliczeniami, że obciążenie podatkowe dla przeciętnego mieszkańca jest nikłe, a wpływy dla Miasta istotne – 700 albo 450 tys. zł mniej oznacza też mniej miejskich przedsięwzięć w przyszłości, bo zabraknie nań pieniędzy.

Jarosław Łęski przekonywał, że samorządy w Polsce powinny tworzyć bufory finansowe wobec niepewnej sytuacji budżetowej w czasie pandemii. Podał możliwość ubiegania się przez przedsiębiorców w tarapatach o umorzenia podatku u prezydenta, odnosząc się do argumentów radnych Wyglendy i Czernera, którzy chcą pomóc lokalnemu biznesowi nie podnosząc stawek podatkowych.

– Uznanie wszystkich po równo jako potrzebujących pomocy nie jest zasadne, pomagajmy naprawdę poszkodowanym – argumentował.

Anna Ronin przypomniała radnym, że Miasto żyje z podatków i samorząd jest – jeśli chodzi o przyrost dochodów – skazany na siebie, bo władza centralna w tym zakresie nie pomaga, gdyż ulgi podatkowe obniżają wpływy z udziału samorządów w podatku od dochodów mieszkańców. – Jak zabraknie nam pieniędzy w budżecie miasta, to będzie trzeba brać kredyt, za który zapłacą mieszkańcy i przedsiębiorcy – podsumowała Anna Ronin.

Głosami 19 radnych stawki podatku od nieruchomości podniesiono zgodnie z propozycją Mariana Czernera o 2%.

(m)