Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Szymocice wybiorą nowego radnego

10.11.2020 00:00 red

Wojewoda Jarosław Wieczorek zarządził termin wyborów uzupełniających w gminie Nędza. Ogłoszono je po niedawnej śmierci radnego śp. Karola Kalemby.

Komisarz wyborczy w Bielsku-Białej Natalia Włoch-Kliś wydała postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Gminy Nędza. Kilkanaście dni później swoje postanowienie wydał również wojewoda Jarosław Wieczorek, ogłaszając termin wyborów uzupełniających. Stało się tak na podstawie Kodeksu Wyborczego. W przypadku wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców wojewoda zarządza wybory uzupełniające. W przypadku gminy Nędza zaplanował je na 10 stycznia.

Wybory uzupełniające obejmują okręg nr 6, z którego radny Kalemba był wybierany. To sołectwo Szymocice. Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku był to jedyny okręg w gminie Nędza, gdzie wynik wyborów był przesądzony, z racji, że radny Kalemba, ubiegając się o reelekcję (w Radzie Gminy Nędza zasiadał od 2010 roku) był jedynym kandydatem. Taki obrót sprawy teraz może wiązać się z problemem braku chętnych na przejęcie sterów po poprzednim radnym. To jednak okaże się za kilka tygodni. Do 16 listopada jest czas na zawiadomienie Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej o utworzeniu komitetu wyborczego oraz o zamiarze zgłaszania kandydata na radnego.

Rada Gminy Nędza pracuje obecnie w składzie pomniejszonym o dwóch radnych. Przypomnijmy, do wybrania jest jeszcze radny w Górkach Śląskich, w okręgu numer 4 (obejmującym ulice Astrów, Basenową, Bogunicką, Brzozową, Leśną, Nad koleją i Za lasem). Potrzeba wyboru radnego w tym okręgu wiąże się z tym, że dotychczasowy przedstawiciel tej części gminy, Denis Cyfka, złożył mandat. Sprawa ciągnie się już od lutego. Podczas pierwszej próby wyboru następcy, nikt nie zgłosił swojej chęci, aby zostać radnym. Co może dziwić, bo okręg numer 4 był jedynym miejscem w gminie, gdzie podczas ostatnich wyborów samorządowych zgłosiło się aż troje kandydatów (w pozostałych było po dwóch kandydatów, w przypadku Szymocic tylko jeden). Kolejne wybory w Górkach Śląskich zarządzone są na 22 listopada.

(mad)

  • Numer: 45 (1488)
  • Data wydania: 10.11.20
Czytaj e-gazetę