Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Zapytaj prawnika: Regulowanie stanu prawnego nieruchomości przez zasiedzenie

14.01.2020 00:00 red

Odpowiada: Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Kilkukrotnie w ostatnim czasie pisałam o tym, że warto regulować stany prawne nieruchomości na bieżąco. Najczęściej odnosiłam to do spraw spadkowych. Ale sposobem na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości jest także jej zasiedzenie.

• Kto może zasiedzieć? Posiadacz samoistny, czyli osoba traktująca nieruchomość jak własną. Nie może to być więc np. dzierżawca.

• Po jakim czasie? Po 20 latach (w przypadku dobrej woli) lub 30 latach (przy złej woli) nieprzerwanego samoistnego posiadania. Jeżeli jednak właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania przez niego pełnoletności.

• Czy można doliczyć czas posiadania poprzednika? Tak, jednakże jeżeli poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi co najmniej lat 30.

• Czy dla wszystkich nieruchomości są takie same wymogi? Nie, ustawodawca doprecyzował kwestie zasiedzenia nieruchomości rolnych. Zasiedzieć je może jedynie rolnik indywidualny gdy powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

• Jak wygląda procedura? Aby zasiedzieć nieruchomość należy złożyć wniosek do Sądu Rejonowego miejsca położenia nieruchomości i uiścić stałą opłatę sądową 2 tys. zł. Jako uczestników należy wskazać wszystkich właścicieli nieruchomości oraz ich adresy zamieszkania.


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę