Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

XIX-wieczny pałac będzie miał nowe ogrodzenie

31.12.2019 00:00 red

Dom Pomocy Społecznej „Różany Pałac” w Krzyżanowicach będzie miał częściowo nowe ogrodzenie. Do zadania dołożył się miejscowy samorząd. Realizacja zadania już ruszyła.

Udzielenie dotacji na to zadanie przez miejscowy samorząd jest pokłosiem przyjętej przez radnych uchwały w październiku 2019 roku. Wówczas uchwalono zasady udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach położonych na obszarze Krzyżanowic. Jak przekazał na sesji rady gminy skarbik Michał Marek, zgłoszono tylko jeden wiosek. I to właśnie zgromadzenie sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy, które prowadzą w Krzyżanowicach Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie, poprosiły o wsparcie.

Pieniądze wydatkowane są na realizację robót budowlanych polegających na rozbiórce i odtworzeniu z cegły klinkierowej ogrodzenia terenu przy pałacu. Samorząd przekazał na ten cel 400 tys. zł.

Przed podjęciem uchwały radny Józef Staś prosił o skonkretyzowanie, o jaki odcinek płotu chodzi. – Czy to będzie cały płot w tych samych wymiarach, czy jakiś odcinek – dociekał radny i sołtys Roszkowa. Wicewójt Wolfgang Kroczek wyjaśniał, że chodzi o odcinek od budynku bramnego, do środka zdrowia (odcinek biegnący wzdłuż ul. Wyzwolenia – DK 45).

Radna Małgorzata Janda dziwiła się z kolei kwocie, którą przekazuje samorząd. – Czy był wstępny kosztorys robiony na tę kwotę? Bo to dosyć duża kwota, jak na taki krótki odcinek – powiedziała radna z Tworkowa. Wolfgang Kroczek odpowiadał, że kosztorys był przygotowany i opiewał na kwotę ponad 400 tys. zł.

(mad)

  • Numer: 53 (1443)
  • Data wydania: 31.12.19
Czytaj e-gazetę