środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Jacek Wojciechowicz w sztabie Lewicy?

13.08.2019 00:00 red

Były wiceprezydent Raciborza i Warszawy Jacek Wojciechowicz został członkiem sztabu Komitetu Wyborczego „Lewica”. Spotkało się to z oburzeniem wielu lewicowych działaczy.

Komitet Wyborczy „Lewica” jest efektem porozumienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia oraz partii Razem. Trzy ugrupowania wystawią wspólne listy kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu RP. Koordynacją działań sztabów partii miał zająć się Jacek Wojciechowicz.

Jednak przyszłość politycznego mariażu Jacka Wojciechowicza z Lewicą stoi pod znakiem zapytania. Jego obecność na wspólnej konferencji liderów Lewicy Włodzimierza Czarzastego (SLD), Roberta Biedronia (Wiosna) i Adriana Zandberga (Razem) wywołała oburzenie części aktywistów tych ugrupowań. – W odpowiedzi na liczne pytania informuję, że dostałam dziś zapewnienie zarządu Wiosny Biedronia, że pan Wojciechowicz nie współpracuje z Lewicą, nie uzyska poparcia żadnej z partii tworzących Lewicę i nie wystartuje z list KWW Lewica – poinformowała europosłanka Sylwia Spurek (Wiosna).

Jacek Wojciechowicz to absolwent II LO w Raciborzu. Współtworzył pierwszy zarząd miasta po 1989 roku. Był zastępcą prezydenta Jana Kuligi i wówczas najmłodszym wiceprezydentem miasta w Polsce. Po upływie kadencji władzę przejęła w Raciborzu ekipa Tadeusza Wojnara i Andrzeja Markowiaka, a Wojciechowicz wyjechał z Raciborza do stolicy i pracował w samorządzie.

Polityk Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej był w międzyczasie burmistrzem i wiceburmistrzem, posłem na Sejm i wiceprezydentem Warszawy. Od 2006 roku przez 10 lat pełnił funkcję zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ta odwołała go w 2016 roku po wybuchu tzw. afery reprywatyzacyjnej, choć sam Wojciechowicz nie odpowiadał w ratuszu za reprywatyzację, ale inwestycje. – Odwołuję Jacka Wojciechowicza, który nadzorował inwestycje, ze względu na słaby wynik – powiedziała wówczas prezydent stolicy. Wojciechowicz wystąpił z PO w 2018 roku.

(ż)

  • Numer: 33 (1417)
  • Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę